کد خبر : 93161
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰:۱۳

رصد آسیبهای اجتماعی محلات/رونمایی از اطلس آسیبهای کشور

رصد آسیبهای اجتماعی محلات/رونمایی از اطلس آسیبهای کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نیاز بود رصد صحیحی را نسبت به آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطح کشوری، هم در سطح استانی و هم در سطح شهرستانی این کار در قالب پیمایشهای مختلف و همچنین مطالعات مختلف صورت گرفته گفت: جای خالی بررسی محله محور آسیب‌های اجتماعی و رصد

رصد آسیبهای اجتماعی محلات/رونمایی از اطلس آسیبهای کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نیاز بود رصد صحیحی را نسبت به آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطح کشوری، هم در سطح استانی و هم در سطح شهرستانی این کار در قالب پیمایشهای مختلف و همچنین مطالعات مختلف صورت گرفته گفت: جای خالی بررسی محله محور آسیب‌های اجتماعی و رصد محله محور آسیبهای اجتماعی خالی بود که با راه‌اندازی مراکز خدمات بهزیستی در سطح محلات در ۲۵۲۷ نقطه توانستیم به این مهم دست پیدا کنیم.

به گزارش ایسنا، وحید قبادی‌دانا در آئین افتتاح دبیرخانه رصد آسیب‌های اجتماعی و رونمایی از اطلس آسیب‌های اجتماعی، ضمن تبریک هفته بهزیستی بیان کرد: سازمان بهزیستی به عنوان سازمان تخصصی و حمایتی در حوزه افراد دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار، فرزندان دارای سرپرست غیرموثر و سالمندان فعال بوده است. همچنین سعی کرده است درحوزه آسیبهای اجتماعی نقش خود را ایفا کند.

وی ادامه داد: باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکید ویژه ایشان بر ۵ آسیب اصلی اجتماعی، سازمان نیز هم و غم خود را در جهت پیشگیری از وقوع این آسیبها و همچنین مدیریت و کنترل آسیب‌ها به کار گرفته است. نیاز بود که رصد صحیحی را نسبت به آسیب‌های اجتماعی در سطح کشور داشته باشیم که هم در سطح کشوری، هم در سطح استانی و هم در سطح شهرستانی این کار در قالب پیمایشهای مختلف و همچنین مطالعات مختلف صورت گرفته، انجام شد. جای خالی بررسی محله محور آسیب‌های اجتماعی و رصد محله محور آسیبهای اجتماعی خالی بود که با راه‌اندازی مراکز خدمات بهزیستی در سطح محلات در ۲۵۲۷ نقطه توانستیم به این مهم دست پیدا کنیم.

قبادی دانا یادآور شد: باتوجه به اینکه جنس آسیب و نوع آسیب و عوامل خطر و عوامل محافظت‌کننده آسیب در هر منطقه می‌تواند متفاوت باشد، اگر بتوانیم محله به محله و براساس مدیریت مورد، آسیب‌های اجتماعی را تک به تک رصد و بتوانیم عوامل خطر و عوامل محافظت کننده آن را احصا کنیم، می‌توانیم قدم مهمی را در این راستا برداریم اما علت ایجاد آسیبهای اجتماعی متنوع و متکثر است. علل مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می‌تواند باعث شود و طبیعتا در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی تمام دستگاه‌ها، نهادها و مجموعه‌ها دخیل و سهیم هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه در ارتباط با بحث کنترل آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: سازمان بهزیستی باید مطابق قانون اقدام کند و دستگاههای مختلفی در زمینه هایی که سازمان مسئول است باید همراهی و یاری کنند.

قبادی دانا افزود: در بحث کودکان کار و خیابان همکاران مدل مناسبی را براساس آسیب‌شناسی فعالیتهای گذشته طراحی کردند و در شهر تهران اجرا شده است. طبق آمار موجود از ۹۴۹ نفری که در سطح شهر تهران ساماندهی شدند، بیش از ۸۰ درصد آنها افغانستانی و بخش دیگر پاکستانی هستند.

وی در بخش دیگری افزود: براساس اسکن عنبیه اطلاعات بیومتریکشان ثبت شده است.

قبادی گفت: در ارتباط با موضوع رصد علاوه بر مطالعات، پیمایش‌ها و فراتحلیل و همچنین برآورد جمعیت پنهان که در مطالعات مختلف انجام شده، سامانه‌های ثبتی مانند اورژانس ۱۲۳ و مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ که مشاوره روانشناسی رایگان را انجام می‌دهد که در سازمان بهزیستی وجود دارد می‌تواند اطلاعاتی ذی قیمتی را در ارتباط با موضوع رصد در اختیار قرار دهد. همچنین مراکز خدمات بهزیستی مثبت زندگی نیز می‌تواند اطلاعات و رصد محله محور را نیز انجام دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در کنار هم قرار گرفتن اطلاعات ثبتی نیروی انتظامی و مجموعه های پزشکی قانونی و سایر مجموعه‌هایی که در حوزه آسیبها فعال هستند در کنار اطلاعات استخراج شده سازمان بهزیستی می‌تواند اطلاعات کاملی را برای فعالیت مناسب برای ما ایجاد کند، گفت: طبیعتا اگر مسئله کودک دارای اعتیاد بدون سرپرست در استانی مانند استان سیستان و بلوچستان از مسایل آسیبهای اجتماعی باشد ممکن است این آسیب در استانی مانند استان یزد چندان مشکل نباشد و در اولویت قرار نگیرد، بنابراین باتوجه به محدودیت منابع نیاز است که منابع بهینه صرف شود و اقدامات موثر باشد و بتوانیم بازخورد مناسبی را از اقداماتی که صورت می‌گیرد داشته باشیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در بخش دیگری از سخنان خود درباره رصد معلولیت‌ها نیز بیان کرد: در ارتباط با موضوع پیگشیری از معلولیت‌ها، توانبخشی آنها و توانمندسازی خانواده‌ها و هر اقدام دیگری که قرار باشد در ارتباط با معلولیتها صورت گیرد، جای رصد وقوع معلولیتها خالی است که با افتتاح این دبیرخانه به صورت ملی در ستاد بهزیستی کشور و همزمان در دبیرخانه‌های استانی این امکان را می‌دهد که بتوانیم در ارتباط با معلولیت‌های مختلفی که پیش روی ماست، برآورد لازم را داشته باشیم.

وی ادامه داد: به طور مثال ناگهان می‌بینیم در روستایی در خراسان شمالی تعداد افراد نابینا افزایش پیدا می‌کند و خانواده های مختلف در آن روستا فرزند نابینا به دنیا می‌آورند. این موضوع نیاز دارد که مداخلات موثری در آنجا صورت گیرد و مشاوره ژنتیک در آنجا صورت گیرد. بررسی سکانس ژنی در خانواده‌های مقیم در آن روستا صورت گیرد و بتوانیم هرچه زودتر جلوی تولد افراد نابینای مکرر را با پیشگیری‌ها بگیریم.

وی افزود: غربالگری شنوایی برای متولدین جدید در سطح کشور انجام می‌شود که هر سال حدود یک میلیون نفر مورد غربال شنوایی قرار می‌گیرند و اگر نیاز باشد ارجاع می‌شود و اقدامات موثر صورت می‌گیرد، اینکه ببینیم ترند ایجاد ناشنوایی در مناطق مختلف به چه صورت است یا در ارتباط با موضوع نابینایی و غربالگری تنبلی چشم که هرساله بین دو تا سه میلیون نفر کودکان بین سه تا ۶ ساله مورد بررسی قرار می‌گیرند که این کار در گذشته در مهدهای کودک انجام می‌شد و در سال جاری در مراکز خدمات بهزیستی در نقاط مختلف شکل خواهد گرفت. استخراج این اطلاعات و آنالیز و تحلیل این اطلاعات می‌تواند کمک شایان توجهی را در پیشگیری و مداخله در ارتباط با معلولیت‌های مختلف انجام دهد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز