کد خبر : 135744
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - ۳:۴۷

انتقال آب به استان‌های شرقی و مرکزی در ۲۴ اسفند ماه

انتقال آب به استان‌های شرقی و مرکزی در ۲۴ اسفند ماه

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مراسم بهره‌برداری و شروع عمیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به استان‌های شرقی و مرکزی کشور توسط رییس جمهور خبر داد. این طرح با سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی انجام شده که از آن به‌عنوان یادگار بزرگ و ماندگار وزارت صمت در این دولت یاد می‌شود. به

انتقال آب به استان‌های شرقی و مرکزی در ۲۴ اسفند ماه

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مراسم بهره‌برداری و شروع عمیات اجرایی طرح انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به استان‌های شرقی و مرکزی کشور توسط رییس جمهور خبر داد. این طرح با سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ معدنی انجام شده که از آن به‌عنوان یادگار بزرگ و ماندگار وزارت صمت در این دولت یاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، علیرضا رزم‌حسینی با اعلام خبر اجرایی شدن طرح انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان به استان‌های شرقی و مرکزی، اعلام کرد: این آیین روز یکشنبه هفته پیش‌رو ( ۲۴ اسفند) به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری برگزار خواهد شد.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، به گفته وزیر قطعه ۲ خط ۱ انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع سرچشمه و قطعه ۳ خط ۱ انتقال آب از خلیج‌فارس به اردکان (چادرملو) در این روز افتتاح خواهد شد. همچنین عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب از خلیج‌فارس به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز با دستور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری،  آغاز خواهد شد.

رزم حسینی در رابطه با انتقال آب به اصفهان به عنوان بخش دیگری از طرح، گفت: روز یکشنبه همچنین عملیات اجرایی خط ۳ انتقال آب از خلیج‌فارس به استان اصفهان آغاز خواهد شد.

وی ضمن اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط ۴ انتقال آب به سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: در این روز به‌صورت همزمان عملیات اجرایی انتقال آب از دریای عمان (چابهار) به زاهدان نیز آغاز می شود. به عینیت رسیدن این رویای ناباورانه با افتتاح کامل خط اول و با این ریل‌گذاری صحیح و اجرای خطوط ۲ و ۳ و ۴، حیات و امید به توسعه پایدار را در فلات مرکزی و شرق کشور شاهد خواهیم بود.   انجام این طرح از منویات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و مورد تاکید رئیس جمهوری بوده است.

حجم سرمایه‌گذاری در این طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان را ۱۲۰۰ هزار میلیارد ریال توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام شده است.

یادگار بزرگ و ماندگار وزارت صمت در فلات مرکزی و شرق کشور با سرمایه‌گذاری معدنی‌های بزرگ

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به عنوان یکی از این شرکت‌های بزرگ معدنی اعلام کرده است: بی‌شک امروز موضوع آب در دنیا و ایران، مهمترین و کلیدی‌ترین موضوع مطرح است. آب مایه حیات و پایه توسعه در هر منطقه‌ای محسوب می‌شود.   به دلیل اقلیم خشک مناطق فلات مرکزی و شرق کشور همواره موضوع کمبود آب برای ما یک چالش اساسی بوده و توسعه صنعت و کشاورزی از دغدغه‌های مردم و مسئولان در این مناطق از کشور محسوب می‌شود.

وجود ذخایر مناسب معدنی در این بخش از کشور و نقش مهم معدن در اقتصاد، اشتغال و ارزآوری کشور به گونه‌ای که طی سال‌های اخیر و با سخت شدن فروش نفت، ایران توانست با تکیه بر بخش معدن و صنایع معدنی بخش عمده ارز و کالاهای اساسی خود را تامین کند. به همین دلیل لزوم ایجاد طرح‌هایتوسعه ای در بخش معدن در شرق و فلات مرکزی کشور بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح قطعه ۱ از خط ۱ طرح ملی انتقال آب خلیج‌فارس به سیرجان در آبان ماه سال جاری، اعلام کرد که بسیاری از کارشناسان می‌گفتند آیا باید آب را به معادن بیاوریم یا معادن را به کنار آب ببریم؟ همه کارشناسان معتقدند که بایستی آب را به معادن برد؛ چراکه این کار صرفه اقتصادی به همراه دارد.

وزیر صمت معتقد است که در کنار معادن و صنایع پتروشیمی که می‌توانند از این آب استفاده کنند، بخش کشاورزی نیز از این آب بهره‌مند خواهد شد و از سایه شوم خشکسالی خارج شده و به منبعی از آب با ثبات دست پیدا خواهد کرد.

رئیس جمهوری نیز چندی پیش در مراسم افتتاح طرح‌های دولت گفت: به کمک وزارت صمت کار بزرگی برای استان‌های شرقی از جمله استان خراسان رضوی در حال نهایی شدن است و آن پروژه آبرسانی از خلیج فارس به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و اصفهان است. همچنین آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان از مسیر دیگری در حال اجرا است. این یک تحول تاریخی بسیار بزرگ است که توسط شرکت‌های معدنی در حال انجام است.

با سخنان رئیس جمهوری مشخص است که تجربه موفق افتتاح خط اول انتقال آب به هرمزگان، کرمان و یزد که در ابتدا کاری نشدنی به نظر می آمد امروز این اراده را ایجاد کرده تا آغاز عملیات خطوط دوم، سوم و چهارم نیز با همان اراده شروع شود.

در نهایت نیز طبق اعلام مجتمع‌های معدنی و صنعتی چادرملو؛   ۲۴ اسفند ماه سال ۱۳۹۹ یک برگ زرین و ماندگار در تاریخ انقلاب اسلامی ایران خواهد بود. امید است با حمایت مسئولان و تلاش شرکت‌های مجری این کار بزرگ زودتر از موعد به نتیجه رسد و شاهد شکوفایی بیشتر در عرصه اقتصاد، توسعه متوازن و اشتغال کشور باشیم.

مشخصات خطوط

آغاز خطوط دیگر که در آخرین هفته امسال انجام می‌شود، خط اول طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان های هرمزگان، کرمان و یزد عملیاتی شده است. حجم سرمایه گذاری خط اول به طول ۸۲۳ کیلومتر به ۲۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد و ۱۵۶ هزار نفر اشتغالزایی این خط در دوران ساخت است.

حجم سرمایه گذاری مستقیم در خطوط ۲، ۳ و ۴،   ۱۲۰ هزار میلیارد تومان است که میزان اشتغالزایی آن در دوران ساخت به ۵۴  هزار نفر می‌رسد.

خط دوم طرح ملی انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با حجم سرمایه‌گذاری خط دوم به طول ۱۵۵۰ کیلومتر به ۴۷ هزار میلیارد تومان خواهد رسید. ظرفیت انتقال آب  این خط ۲۳۰ میلیون متر مکعب در سال است و میزان اشتغالزایی آن در دوران ساخت به ۳۰ هزار نفر می‌رسد.

همچنین خط سوم انتقال آب از خلیج فارس به استان‌های یزد و اصفهان خواهد رسید. حجم سرمایه‌گذاری این خط ۹۱۰ کیلومتری به ۳۵ هزار میلیارد تومان، ظرفیت خط انتقال آب در این خط، ۲۰۰ میلیون متر مکعب و اشتغالزایی طرح در دوران ساخت آن ۱۴ هزار نفر است.

خط چهارم انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان خواهد رسید. این خط با سرمایه‌گذاری ۳۹ هزار میلیارد تومانی و اشتغال زایی برای ۱۰ هزار نفر در دوران ساخت، تا پنج سال آینده آب را به سیستان و بلوچستان خواهد رساند.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز