کد خبر : 146308
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۰

ضرورت مشارکت سازمان‌های فرهنگی درجریان‌سازی موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی

ضرورت مشارکت سازمان‌های فرهنگی درجریان‌سازی موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با تأکید بر ضرورت مشارکت بیشتر دیگر سازمان‌های فرهنگی جهت جریان‌سازی با موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی گفت: این ظرفیت در فضای دانشجویی کشور وجود دارد. به گزارش ایسنا، «عیسی علیزاده» معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی امروز در نشست خبری دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران به همراه

ضرورت مشارکت سازمان‌های فرهنگی درجریان‌سازی موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با تأکید بر ضرورت مشارکت بیشتر دیگر سازمان‌های فرهنگی جهت جریان‌سازی با موضوع فداکاری و ایثار در فضای دانشجویی گفت: این ظرفیت در فضای دانشجویی کشور وجود دارد.

به گزارش ایسنا، «عیسی علیزاده» معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی امروز در نشست خبری دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران به همراه «جمال رحیمیان» دبیر دهمین آیین که به صورت نیمه حضوری در محل سازمان جهاد دانشگاهی تهران برگزار شد، اظهار کرد: موضوع فداکاری نباید تنها به آیین اعطای تندیس فداکاری منحصر شود و برای ایجاد یک جریان فرهنگ‌ساز مشارکت دیگر بخش‌های فرهنگی نیاز است.

وی با اشاره به برنامه‌هایی چون برنامه کتاب سال و پایان‌نامه سال با موضوع فداکاری افزود: باید برنامه‌های متناظری که همپوشانی و تعامل لازم را با هدف جریان‌سازی دارد تعریف شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی از ویژگی‌های برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی را مسأله‌محور بودن آن برشمرد و افزود: ابزارهای جهاد دانشگاهی در اطلاع‌رسانی و نظرسنجی(ایسنا، ایکنا و ایسپا) سبب شده تا این نهاد زودتر از نیاز جامعه و نسل جوان اطلاع حاصل کند.

علیزاده آیین اعطای تندیس را از موضوعات مسأله‌محور فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: ایثار و فداکاری از موضوعات مورد قبول در همه جوامع و ادیان و همواره مورد احترام و توجه جوانان است از این‌رو اهمیت دادن به این موضوع در حرکت جامعه به سوی اخلاقی شدن کمک می‌کند.

وی تداوم این برنامه را ناشی از اهتمام دبیرخانه و معاونت فرهنگی به این موضوع برشمرد و افزود: برای جریان‌سازی این موضوع  باید به صورت مشارکتی و با حضور همه نهادهای مرتبط اقدام شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: نتایج تحقیقات حاکی از آن است که یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در سال‌های اخیر جایگزین فعالیت‌های فرهنگی صرف شده است فعالیت‌های اجتماعی است از این رو تندیس فداکاری اهمیت فراوانی خواهد یافت.

علیزاده با تقدیر از دست‌اندرکاران آیین در برگزاری هر چه بهتر آن در ادامه بین‌بخشی  بودن این رویداد فرهنگی را از ویژگی‌های بارز دانست و گفت: می‌توان گفت این آیین از تعاملی‌ترین و مشارکتی‌ترین برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی است که امسال دبیرخانه نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای داشته است.

وی با اشاره به تشکیل باشگاه دانشجویان فداکار و استفاده از ظرفیت‌های آنان را پیشنهاد و ادامه داد: تعریف برنامه‌های متعدد رونمایی از کتاب، مستندسازی تجربیات و نشست‌های متعدد در طول سال و …. با موضوع فداکاری را باید در دستور کار قرار داد تا موضوع ایثار و فداکاری صرفاً به تندیس فداکاری منحصر نشود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی مهم‌ترین نکته را انتخاب صحیح دانشجویان فداکار برشمرد و افزود: فداکاری با گمنامی عجین شده است و شاید بهترین کار دبیرخانه و نهادهای مشارکت‌کننده شناسایی صحیح دانشجویان و گروه‌های دانشجویی فداکار است.

علیزاده با تأکید بر ضرورت تلاش در جهت اختصاص امتیازاتی به تندیس فداکاری جهت قایل شدن آن امتیازات به دانشجویان دارنده تندیس گفت: این امتیازات می‌تواند آموزشی، اشتغال و یا فرهنگی باشد.

وی با تشکر از رسانه‌هایی که به نوعی در ترویج فرهنگ فداکاری فعالانه نقش ایفا کرده‌اند، افزود: در اینجا از همه نهادهای فرهنگی می‌خواهم تا در جهت جریان‌سازی این فرهنگ والا کوشا باشند نشان دادن مسایل ارزشی چون ایثار و اخلاق راه‌های مختلف دارد که عنصر اصلی آن فداکاری است.

تقدیر از ۸۰ دانشجو و گروه دانشجویی فعال در حوزه کرونا در دهمین دوره آیین تندیس فداکاری

در ادامه این نشست «جمال رحیمیان» دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران از تقدیر ۸۰ دانشجو و گروه دانشجویی فعال در حوزه کرونا در دهمین دوره آیین خبر داد و گفت: دهمین آیین تندیس فداکاری با توجه به جو سنگین کرونایی حاکم در کشور در شهریور ماه امسال کلید خورد و با توجه به کاهش ساعت حضور کاری همکاران روند کار با کندی پیش می‌رفت.

وی ادامه داد: اما با حمایت‌ها و همراهی‌های همه سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط با وجود همه سختی‌ها مراحل پیش رفت.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران از ویژگی‌های متمایز این دوره را تشکیل شورای‌عالی آیین به ریاست دکتر طیبی رییس جهاد دانشگاهی و با حضور و مشارکت معاونان وزرا و سازمان‌ها دانست و خاطرنشان کرد: البته شورای سیاستگذاری هم در سطح مدیران کل فرهنگی و اجتماعی سازمان‌ها و نهادهای مشارکت‌کننده تشکیل شد.

رحیمیان با بیان این‌که در این دوره برخی سازمان‌های دیگر(مرتبط با سلامت) به دبیرخانه ملحق شدند، افزود: از آن جمله سازمان نظام پزشکی، سازمان نظام پرستاری و درخواست از ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و … بود.

وی با اشاره به تشکیل ۸ جلسه مفصل از کمیته انتخاب و کارشناسان برای انتخاب دانشجو و یا گروه‌های دانشجویی فداکار گفت: تاکنون ۷۲ دانشجو و گروه دانشجویی فداکار شناسایی و تایید شده‌اند که از این تعداد ۱۳ گروه دانشجویی حضور دارند و به نظر می‌رسد با تشکیل آخرین جلسه کمیته انتخاب شمار دانشجویان و گروه‌های دانشجویی از این میزان هم افزایش یابد.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران تصریح کرد: از زمان اعلام فراخوان تا مهلت تعیین شده بیش از ۱۵۰ دانشجو و گروه دانشجویی در سامانه تندیس ثبت‌نام کردند البته برخی دیگر از دانشجویان توسط سازمان‌های مشارکت‌کننده معرفی شدند.

رحیمیان از برگزاری اختتامیه دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران در روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه به صورت نیمه‌حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و گفت: مکان برگزاری دهمین آیین تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با گنجایش ۷۰۰ نفر است که امسال کمتر از ۱۰۰ نفر در این سالن حضور خواهند داشت.

وی با بیان این‌که این آیین امسال مخاطب عام ندارد، افزود: جامعه دانشجویی و دانشگاهی هم به پاس قدردانی از زحمات مدافعان سلامت از ۲۰ اسفندماه تا پایان سال به صورت سراسری با حضور در منازل حدود ۳۰۰ مدافع سلامت که جان خود را برای دفاع از سلامت هموطنان خود فدا کردند با اهدای لوح تقدیر و تندیس نمادین فداکاری تقدیر می‌کنند.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با بیان این‌که جهاد دانشگاهی سراسر کشور به همراه دیگر اعضای دبیرخانه در اجرای این مراسم مشارکت دارند، افزود: وزارت بهداشت و علوم، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی، کمیته امداد، سازمان حفاظت محیط زیست، بنیاد مستضعفان، سازمان انتقال خون نظام پزشکی، نظام پرستاری، ستاد اجرایی فرمان امام(ره)بنیاد شهید و امور ایثارگران از آن جمله هستند.

رحیمیان این مراسم را تقدیر کوچکی از عظمت فداکاری مدافعان سلامت دانست و خاطرنشان کرد: هیچ ملتی بی‌نیاز از فرهنگ ایثار و فداکاری نیست.

وی از تأکیدات موجود را انتخاب دقیق، صادقانه، روشن و قابل دفاع برشمرد و افزود: کوشیده شد با مشارکت کارشناسان این فعالیت به درستی انجام شود.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با بیان این‌که شماری از این منتخبان دانشجویان علوم پزشکی نبوده‌اند، گفت: اما وظایفی چون تأمین معیشت، ضدعفونی کردن معابر و … را برعهده داشتند.

رحیمیان در ادامه با ارائه گزارش آماری از ۹ دوره گذشته گفت: در این ۹ دوره ۲۴ درصد دانشجویان از دانشگاه آزاد، ۷۶ درصد از دانشجویان دانشگاههای دولتی انتخاب شده بودند، همچنین ۱۵ درصد فداکاران در ۹ دوره پیشین از گروه‌های دانشجویی و ۸۵ درصد از دانشجویان بوده‌اند.

وی با بیان این‌که ۱۶ درصد فداکاران از گروه پزشکی و ۸۴ درصد مربوط به گروه غیر پزشکی بوده است، افزود: هم‌چنین ۲۱ درصد فداکاران از استان تهران و ۷۹ درصد مربوط به دیگر استان‌ها بوده است.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با بیان این‌که می‌کوشیم با راه‌اندازی باشگاه دانشجویان فداکار به این امر مقدس سازماندهی مشخصی بدهیم، خاطرنشان کرد: بدین ترتیب ارتباط با دانشجویان فداکار، این بدنه فعال و موتور محرکه در عرصه فعالیت اجتماعی مستمر خواهد بود.

رحیمیان میزان استقبال دانشجویان را هرسال بیش از سال پیش دانست وگفت: این حاکی از آن است که این آیین توانسته هر سال در میان دانشجویان شناخته‌شده‌تر با بازخوردهای مثبت باشد.

وی درباره بخش ویژه این رویداد فرهنگی هم گفت: امسال چون سال‌های گذشته در بخش ویژه از ۲ دانشجویی که جان خود را در مسیر حفظ سلامت مردم از دست داده‌اند، از یک دانشجوی شهید مدافع حرم تقدیر می‌شود.

دبیر دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران با بیان این‌که امسال قصد بر این بود تا جشنواره فرهنگی هنری در ذیل دهمین آیین برگزار شود، تصریح کرد: اما به علت حجم کار فراوان در این دوره برگزاری جشنواره فرهنگی هنری به سال بعد(یازدهمین دوره) موکول شد.

در پایان این مراسم از پوستر نهایی دهمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری به دانشجویان ایران که توسط یک دانشجو طراحی شده بود رونمایی شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز