کد خبر : 163141
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵

تضمین امنیت شغلی و سختی کار؛ مطالبه به حق مددکاران اجتماعی از دولت

تضمین امنیت شغلی و سختی کار؛ مطالبه به حق مددکاران اجتماعی از دولت

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در پیامی به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی ضمن تبریک این روز به تمامی مددکاران اجتماعی، اظهار کرد: دولت باید امنیت شغلی و سختی کار مددکاران اجتماعی را که مطالبه به‌حق و جدی مددکاران اجتماعی است تضمین کند. به گزارش ایسنا، سید حسن موسوی چلک در این پیام با عنوان «ضرورت‌های تحول

تضمین امنیت شغلی و سختی کار؛ مطالبه به حق مددکاران اجتماعی از دولت
سید حسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در پیامی به مناسبت روزهای جهانی و ملی مددکاری اجتماعی ضمن تبریک این روز به تمامی مددکاران اجتماعی، اظهار کرد: دولت باید امنیت شغلی و سختی کار مددکاران اجتماعی را که مطالبه به‌حق و جدی مددکاران اجتماعی است تضمین کند.

به گزارش ایسنا، سید حسن موسوی چلک در این پیام با عنوان «ضرورت‌های تحول در مددکاری اجتماعی»، نوشت: سی و پنج سال است که هم‌زمان با روز ولادت امام علی(ع) در ایران جشن روز ملی مددکار اجتماعی برگزار می‌شود که امسال هم این جشن در شرایط کرونایی برقرار خواهد بود. روز جهانی مددکار اجتماعی هم مصادف با ۲۶ اسفند ماه سال جاری است که به نوعی ماه اسفند (دسامبر) را به نام ماه مددکاری اجتماعی در جهان می‌شناسند.

وی ادامه داد: در ابتدا این مناسبت جهانی و ملی را به همه مددکاران اجتماعی تبریک گفته و سپاسگزار تلاششان هستم که برای «ارتقای سلامت اجتماعی» و «به‌زیستن اجتماعی» مردم از هیچ کوششی دریغ نکرده و نمی‌کنند.

موسوی چلک افزود: علاوه بر این، این فرصت را بهانه می‌کنم و اعلام می دارم که انجمن مددکاران اجتماعی ایران سومین کنگره بین‌المللی و سی‌وپنجمین همایش روز ملی مددکاری اجتماعی را با موضوع «مددکاری اجتماعی، دیده‌بانی اجتماعی و همبستگی اجتماعی» در تاریخ ۱۹  اسفند ماه سال جاری به‌صورت برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در بخش دیگر سخنان خود به چند نکته در خصوص ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر مرتبط با مددکاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: تصویب قانون تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی در مجلس شورای اسلامی همچون سایر سازمان‌های نظام پزشکی، پرستاری، مهندسی، مشاوره و روان‌شناسی، منابع طبیعی کشاورزی، و… بسیار مهم است.

به گفته وی، در نظام آموزش مددکاری اجتماعی هم در دانشگاه‌ها و هم در آموزش ضمن خدمت کارکنان در بخش‌های دولتی و غیردولتی باید تحول صورت گیرد.

این مددکار اجتماعی معتقد است: تولید دانش بومی ضرورت دیگر این حرفه است که در این زمینه از فقر تولید این نوع دانش رنج می‌بریم. همچنین مددکاران اجتماعی باید در عرصه‌های مختلف سیاست‌گذاری‌های اجتماعی و دیده بانی اجتماعی در حوزه سلامت اجتماعی، رفاه و تأمین اجتماعی. حضور موثر داشته باشند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تصریح کرد: مددکاری اجتماعی در هر سازمانی متناسب با وظایف و خدماتی که ارائه می‌کنند تعریف شود. جایگاه مددکاری اجتماعی در ساختار سازمانی دستگاه‌های مرتبط در سطوح ملی، استانی،  شهرستانی و… تقویت شود. دولت باید امنیت شغلی و سختی کار مددکاران اجتماعی را که مطالبه به‌حق و جدی مددکاران اجتماعی است تضمین کند که متأسفانه در این دولت عزم بر این است که  برعکس عمل ‌شود.

به گفته این مددکار اجتماعی، مددکاران اجتماعی نقش مهمی در دیده بانی از ارزشهای جامعه دارند و اطمینان از عدم هزینه بابت نقد علمی و منصفانه وضع موجود می تواند به بهبود کیفیت کارشان بسیار کمک کند.

موسوی چلک ادامه داد: خلق ایده‌های جدید در حوزه مددکاری اجتماعی هم در جهان و هم در ایران به شدت نیاز می‌شود. ایده‌هایی که رو به جلو باشند نه اینکه داشته‌های موجود را هم دچار مشکل کنند. تخصصی‌شدن مددکاری اجتماعی ضرورت دیگر این حرفه است که گام‌های کوچکی برداشته شده است ولی اصلا کافی نیست.

وی همچنین این را هم گفت که مددکاران اجتماعی می توانند نقش محوری در ارتقاء همبستگی اجتماعی ایفا کنند بنابراین ضرورتی است که این متخصصین، از سایر علوم اجتماعی و انسانی در این حرفه بهره بهتر و بیشتری ببرند و اختیارات مددکاران اجتماعی به تناسب نوع فعالیتی که دارند باید افزایش یابد.

موسوی چلک یادآور شد: مددکاری اجتماعی در همه نقاط کشور و به ویژه در استانهای محروم تر از اتفاقاتی است برای توسعه کشور، ضروری است. تجمع خدمات و نیز تجمع دانش در شهرهای بزرگ بدون دسترسی به این خدمات در شهرهای کوچکتر و روستاها نمی تواند هدفها و رسالت‌های این حرفه را پوشش دهد. بنابراین مددکاری اجتماعی در مدیریت‌های  شهری و روستایی در سراسر کشور باید توسعه یابد.

وی معتقد است که جهت گیری مددکاری اجتماعی به سمت ایجاد جوامع با همبستگی بالا ایجاب می کند تا مددکاران اجتماعی بتوانند نقش هماهنگ کننده و تسهیلگرانه خود را در سطوح مختلف که برای آن آموزش می بینند به خوبی به عمل درآورند. بنابراین، ضرورت دارد تا متخصصین این حرفه بتوانند توان و مهارت کار تیمی را در خود تقویت کنند و بتوانند با متخصصین متنوع و سطوح فعالیت متنوع کار کنند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تشکیل و تقویت  ادارات مددکاری اجتماعی دستگاه های اجرایی از جمله در آموزش و پرورش و مدارس عادی کشور و توسعه کمی  و کیفی در مدارس استثنایی را ضروری دانست و ادامه داد: گسترش کمی و کیفی گروه ها و جمعیت های تخصصی از ضروریات توسعه پایدار در هر حرفه ای است. تلاش برای ایجاد کانون ها و جمعیت های اثرگذار و قوی می تواند در تحقق مأموریت های مددکاری اجتماعی نقش مهمی ایفا کند.

وی همچنین این را هم گفت که باید پذیرفت که برآیند حضور و فعالیت گروه آن به مشارکت بیشتر متخصصین و استفاده از حداکثر ظرفیت های این حرفه در کشور می انجامد و توسعه آموزش و اقدام مددکاری اجتماعی و نهایتاً خدمات رسانی بیشتر به گروه های هدف کمک زیادی خواهد کرد.

چلک با بیان اینکه خدمات مددکاری اجتماعی در پیشگیری‌های اجتماعی از آسیب‌های اجتماعی معلولیت‌ها و جرائم باید توسعه یابد، افزود: پوشش بیمه‌ای خدمات مددکاری اجتماعی توسط سازمان‌های بیمه‌ای دولتی و خصوصی اقدامی بسیار حیاتی است که می تواند دسترسی گروه های هدف را به خدمات این متخصصین بیشتر کند.
همچنین خدمات مددکاری اجتماعی در سیستم قضائی کشور باید توسعه یابد و تصمیمات قضائی با اخذ نظرات مددکاران اجتماعی همراه شود.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی معتقد است که خدمات مددکاری اجتماعی در همه بخش‌های نظام سلامت کشور باید توسعه کیفی و کمی یابد و مددکاری اجتماعی در نهادهای نظامی و انتظامی توسعه یابد، همچنین مددکاری اجتماعی در جامعه کار و تولید توسعه یابد و تقویت شود و خدمات مددکاری اجتماعی در  بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری توسعه یابد.

وی با بیان اینکه از ظرفیت مددکاران اجتماعی در بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی و سایر حوزه‌های مرتبط استفاده شود، افزود: علیرغم برخی تلاش ها برای تضعیف مددکاری اجتماعی، با توجه به شرایط کشور و موضوعات مرتبط با حوزه اجتماعی، توسعه خدمات مددکاری اجتماعی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و مددکاری اجتماعی راه خود را برای ارایه خدمت به مردم در راستای مسوولیت حرفه ای و اخلاقی، تاثیر گذاری در سیاستگذاری های اجتماعی و مطالبه گری اجتماعی در راستای حقوق شهروندان ایران عزیز اسلامی در چارچوب مقررات کشور انجام خواهد داد و فراز و فرود های اداری ناشی از ضعف مدیریت در حوزه اجتماعی، مانعی برای انجام این وظایف نخواهد بود.

چلک در پایان گفت: ما مددکاران اجتماعی ایران مردم این سرزمین مادری مان را بسیار  دوست داریم. همچنین  سپاسگزار مدیرانی و کارشناسانی هستم که برای توسعه کمی و کیفی مددکاری اجتماعی تلاش های ارزنده ای هم داشتند و در مقابل شان تعظیم می کنم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز