کد خبر : 161302
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵

150 پروژه بهداشتی و درمانی در چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری می‌شود

150 پروژه بهداشتی و درمانی در چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری می‌شود

رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سهیمه استان بهره‌برداری از 193 پروژه بهداشتی و درمانی است، گفت: از این تعداد 150 پروژه تکمیل و تا پایان شهریورماه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که امید است تا پایان سال جاری تمامی پروژه‌ها از پیشرفت مطلوبی برخوردار شوند. به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال

150 پروژه بهداشتی و درمانی در چهارمحال و بختیاری بهره‌برداری می‌شود
رئیس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه سهیمه استان بهره‌برداری از 193 پروژه بهداشتی و درمانی است، گفت: از این تعداد 150 پروژه تکمیل و تا پایان شهریورماه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که امید است تا پایان سال جاری تمامی پروژه‌ها از پیشرفت مطلوبی برخوردار شوند.
به گزارش ایسنا – منطقه چهارمحال و بختیاری – سید راشد جزایری سوم اردیبهشت‌ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی، بیانیه گام دوم از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد که در این بیانیه آنچه دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف به اجرای آن هستند، عدالت در توسعه است.
وی افزود: لازم است تمامی زیرساخت‎‌ها همچون خانه‌های بهداشت و مراکز جامع سلامت تکمیل شود که خوشبختانه در چهارمحال و بختیاری 95 درصد از زیرساخت‌ها محقق و مابقی در حال ساخت است.
جزایری گفت: تاکید بر تمرکز سبک صحیح زندگی مردم، رعایت اصول اقتصاد مقاومتی و توجه ویژه به آموزش در قالب آموزش سفیران سلامت از مباحثی است که در بیانیه گام دوم رهبری به آن پرداخته شده است.
رئیس مرکز بهداشت استان دسترسی عادلانه به خدمات سلامت را از محورهای‌ برنامه هفته سلامت برشمرد و تصریح کرد: در حال حاضر نیمی از جمعیت جهان به خدمات بهداشتی و درمانی اولیه دسترسی ندارند و سالانه حدود 100 میلیون نفر در جهان به دلیل پرداخت هزینه‌های سنگین بهداشتی و درمانی به زیر خط فقر می‌رسند.
وی با اشاره به اینکه آموزش به عنوان رکن اساسی در نظام سلامت محسوب می‌شود، بیان کرد: پوشش همگانی سلامت دارای ابعادی است که یکی از بعدهای آن این است که باید خدمات سلامت در کشور افزایش یابد که خوشبختانه 99 درصد افراد در کشور به خدمات سطح یک دسترسی دارند.
جزایری بیان کرد:  72 درصد بیمه‌شدگان در کشور از بیمه روستایی استفاده و در قالب پزشک خانواده خدمات بهداشتی و درمانی را دریافت می‌کنند، همچنین حمایت‌های مالی و میزان پرداخت از جیب مردم به کمتر از 30 درصد رسیده که امید است در سال جاری کاهش 10 درصدی در پرداخت‌ها صورت گیرد.
وی با اشاره به ارائه خدمات به جمعیت 945 هزار و 345 نفری استان، گفت: واحدهای فعال و دسترسی مردم به مراکز جامع سلامت موجب شده، استان به پوشش 95 درصدی در این زمینه دست یابد که امید است طی دو سال آینده این امر به 100 درصد برسد.
جزایری با اشاره به موثر دانستن آموزش در امر سلامت، تصریح کرد: آموزش سلامت منجر به تغییر رفتار می‌شود و بدون تغییر رفتار بهداشتی، آموزش سلامت کامل نخواهد شد.
وی گفت: یکی از مباحث مدنظر در آموزش سلامت، سواد سلامت است که به عنوان شاخص مهم نظام سلامت محسوب می‌شود، به طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد 68.3 درصد از افراد کشور دارای سواد سلامت هستند و این آمار در چهارمحال و بختیاری 67.7 درصد است.
رئیس مرکز بهداشت استان بیان کرد: ما به دنبال خود مراقبتی فردی، اجتماعی، سازمانی و خودیار مردم هستیم که شاخص کشوری خودمراقبتی فردی در پایان سال 97، 28.4 درصد و در استان 28.2 درصد  و خودمراقبتی اجتماعی در کشور، 41 درصد و این رقم در استان 39.9 درصد بوده است.
وی با اشاره به اینکه 118 مدرسه مروج سلامت پنج ستاره‌دار در استان وجود دارد، افزود: هر ساله تعداد این مدارس 10 درصد افزایش می‌یابد.
جزایری در ادامه با بیان اینکه اختلالات روانی شایع‌ترین و ناتوان‌کننده‌ترین بیماری‌های روانی محسوب می‌شود، گفت: در طرح تحول سلامت، 30 نفر از کارشناسان سلامت در مراکز جامع سلامت استان به کار گیری شدند که 30 تا 40 هزار نفر را تحت پوشش خواهند داد، همچنین 23.6 درصد از مردم کشور از سن 15 تا 64 سال، حداقل دچار یکی از اختلالات روانی هستند.
وی ادامه داد: به دنبال کاهش اختلالات روانی و آسیب‌های اجتماعی بوده و همچنین به دنبال آموزش‌هایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد و کاهش خودکشی و مهارت‎های زندگی به افراد جامعه هستیم.
جزایری با اشاره به اینکه سالانه حدود چهار هزار مرگ بر اثر مخاطرات طبیعی در کشور رخ می‌دهد، تصریح کرد: ایران جزء 10 کشور نخست حادثه‌خیز در جهان است و 26 مخاطره طبیعی کشور را تهیدید می‌کند.
وی با اشاره به اینکه سبک زندگی سلامت‌محور از شعارهای هفته سلامت است، گفت: باید مردم را با اصول زندگی سالم آشنا کرد به همین منظور یک کارشناس تغذیه در مراکز جامع سلامت استان مستقر شده است تا از این طریق سبک زندگی افراد اصلاح شود.
جزایری ادامه داد: غذا و تغذیه دومین اصل در امر سلامت است که باید این عوامل از کلی‌گویی به آموزش واقعی تبدیل شوند.
وی تاکید کرد: کم‌تحرکی و کاهش مصرف قند و نمک از عوامل دخیل در حفظ سلامتی افراد است که باید از سنین کودکی این آموزش‌ها آغاز شوند، به طوری که طبق برآوردها، 60 درصد افراد بالای 18 سال دارای اضافه وزن هستند، همچنین متوسط سرانه مصرف نمک در هر فرد روزانه 8 تا 10 گرم است.
رئیس مرکز بهداشت استان عیادت از بیماران و سرای سالمندان، نواخته شدن زنگ سلامت در 50 مدرسه استان، آموزش سلامت به دانش‌آموزان 20 مدرسه استان، کلنگ‌زنی دانشکده بهداشت و پیراپزشکی در مجتمع رحمتیه، تجلیل از 17 هزار سفیر دانش‌آموز، برگزاری همایش هفته سلامت و تجلیل از فعالان عرصه سلامت، برگزاری پیاده‌روی عمومی و افتتاح سه مرکز جامع سلامت و یک خانه بهداشت در لردگان، افتتاح سه مرکز جامع سلامت در بروجن و افتتاح یک مرکز در شهرکرد و تعدادی خانه بهداشت در برخی مناطق استان را از برنامه‌های هفته سلامت در استان برشمرد.
وی استقرار پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار، استمرار برنامه پزشک خانواده، اجرای نظام ارجاع، استمرار طرح تحول نظام سلامت، تغییر در نظام پرداخت، بهره‌برداری از پروژه‌های بهداشتی، جلوگیری از واردات داروها و تجهیزات پزشکی دارای تولید مشابه، بازنگری بسته‌های خدمت در نظام شبکه و بسیج همگانی برای مقابله با بیماری‌های غیر واگیر به ویژه دیابت و فشار خون را از اولویت‌های اعلام شده وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 98 بیان کرد.
جزایری با اشاره به اینکه سهیمه استان بهره‌برداری از 193 پروژه بهداشتی و درمانی است، خاطرنشان کرد: از این تعداد 150 پروژه تکمیل و تا پایان شهریورماه مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که امید است تا پایان سال جاری تمامی پروژه‌ها از پیشرفت مطلوبی برخوردار شوند.
وی با اشاره به اینکه در ایام نوروز، 23 مرکز بهداشتی درمانی و 15 مرکز معین در استان مشغول ارایه خدمات به مردم بودند، گفت: 68 هزار نفر در این ایام به پزشک مراجعه کردند، همچنین 11 بیمارستان دولتی و خصوصی نیز در این ایام به مردم خدمات ارائه کردند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز