کد خبر : 180027
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۰

تبدیل شدن ۵۰ درصد پسماند قم به کود

تبدیل شدن ۵۰ درصد پسماند قم به کود

ایسنا/قم مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: بیش از ۵۰ درصد از پسماند قم تبدیل به کود می‌شود. عبدالله میر ابراهیمی امروز در جلسه هوای پاک در معاونت عمرانی استانداری اظهار داشت: ماده ۲۰ قانون هوای پاک در ارتباط با ساماندهی پسماند است که باید به‌طورجدی موردتوجه قرار بگیرد. مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم

تبدیل شدن ۵۰ درصد پسماند قم به کود

ایسنا/قم مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم گفت: بیش از ۵۰ درصد از پسماند قم تبدیل به کود می‌شود.

عبدالله میر ابراهیمی امروز در جلسه هوای پاک در معاونت عمرانی استانداری اظهار داشت: ماده ۲۰ قانون هوای پاک در ارتباط با ساماندهی پسماند است که باید به‌طورجدی موردتوجه قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم افزود: روزانه ۶۷۰الی ۷۰۰ تن پسماند از سطح شهر جمع‌آوری می‌شود که در این میان بیش از ۵۰ درصد از پسماند قم تبدیل به کود می‌شود که درمجموع ۲۵ تن روزانه کود مرغوب داریم.

وی تصریح کرد: در تلاش هستیم ۳۳۰ تن باقی‌مانده پسماند را به کمپوست تبدیل کنیم و با همراهی مسئولان و صندوق محیط‌زیست مرکز دوم تولید کمپوست را راه‌اندازی کنیم.

میرابراهیمی بیان کرد: امیدواریم با حمایت سازمان‌های مرتبط در اجرای پروژه دوم اعتبار ۱۵ میلیارد تومانی آن تأمین شود تا پایان ۱۴۰۰ این پروژه اجرایی شود.

وی عنوان کرد: پسماند سوزی یکی از معضلات جدی زیست‌محیطی است و باید با آن برخورد شود در حال حاضر نیز استفاده از لاستیک به‌جای سوخت، معضلی جدی در برخی از کوره‌پز خانه‌های گچ آهک قم به شمار می‌رود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم خاطرنشان کرد: محیط‌زیست باید کنترل بیشتری داشته باشد و در جهت حذف پسماند سوزی اقدامات لازم را انجام دهد.

وی گفت:سوزاندن لاستیک توسط دوره‌گردها برای تهیه سیم که ارزش اقتصادی دارد یکی از معضلات جدی است و گشت‌ها تا حدی وضعیت را کنترل می‌کنند اما باید با همراهی این معضل را به حداقل برسانیم.

میر ابراهیمی افزود: در جمع‌آوری سرشاخه فضای سبز نیز همکاری شد و خوشبختانه خروجی پسماند فضای سبز نداریم و سرشاخه‌ها به چرخه بازمی‌گردند و ضایعات فضای سبز در چاله کود مورداستفاده قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت:گاهی پسماند سوزی در گاراژهای ضایعاتی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد تجمیع این گارازها به لحاظ اجتماعی و زیست‌محیطی اهمیت زیادی دارد، دراین‌باره در حریم جاده کوه صفید و در زمین ۲۵ هکتاری در مجاور شهرک آهن تمهیداتی در جهت انتقال این مشاغل اندیشیده شود.

حق آبه زیست‌محیطی استان ۱۵۴ میلیون مترمکعب است

محسن بهشتی امروز  در جلسه هوای پاک در معاونت عمرانی استانداری اظهار داشت: مسائل زیست‌محیطی، نیاز به نگرشی همه‌جانبه دارد و تنها از یک بعد نمی‌توان به آن توجه کرد.

معاون هماهنگی عمرانی استانداری قم افزود: باید به درک صحیحی از مسائل زیست‌محیطی برسیم و باور کنیم که متعلق به همه است و رسالت سنگینی در برابر آن داریم.

وی تصریح کرد: توجه به فرهنگ زیست‌محیطی، بسیاری از معضلات را رفع می‌کند، ازاین‌رو باید این فرهنگ باارزش را توسعه دهیم.

بهشتی بیان کرد: با تغییر نگاه و رویکرد نسبت به مسائل زیست‌محیطی می‌توانیم بسیاری از دغدغه‌ها را رفع کرد، از طرفی باید همراهی خوبی از سوی دستگاه‌های اجرایی با محیط‌زیست اتفاق بیفتد و نباید تصور کرد می‌توان به‌اجبار مجوزی را از محیط‌زیست بدون در نظر گرفتن شاخصه‌های زیست‌محیطی اخذ کرد.

وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری و افزایش تولید و اشتغال‌زایی، باید همسو با رعایت مسائل زیست‌محیطی باشد، به‌خصوص ساماندهی پسماند و ضایعات در تولید ثروت و جلوگیری از آلودگی ضروری است و مدیریت شهری باید در این زمینه پیشگام شود.

معاون هماهنگی عمرانی استانداری قم تصریح کرد: وظایف و تکالیف دستگاه‌ها در قانون هوای پاک به‌خوبی مشخص‌شده و باید نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشت.

وی عنوان کرد:محدودیت‌های اعتباری و مالی در سالهای قبل مشکلاتی را در مسیر اجرای طرح‌های زیست‌محیطی فراهم کرد، با توجه به اینکه در قانون هوای پاک بسیار متنوع و گسترده است، باید با نگاهی ویژه و تشکیل کارگروه‌های تخصصی این اهداف را پیش برد.

در این جلسه مهران حیدری مدیرکل هواشناسی استان قم نیز بیان کرد:تأمین حق آبه تأثیر زیادی بر حفظ محیط‌زیست دارد و دراین‌باره حق آبه زیست‌محیطی استان ۱۵۴ میلیون مترمکعب است که به علت پایین‌دستی بودن استان قم هیچ موقع به این میزان تخصیص دست نیافته‌ایم.

قم کانون تولید موتورسیکلت در کشور است

سید رضا موسوی مشکینی امروز در جلسه هوای پاک در معاونت عمرانی استانداری در مورد قانون هوای پاک اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور در بحث آلودگی هوا در کلان‌شهرها در سال ۹۶ قانون جامعی تصویب شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قم افزود: این قانون ۳۴ ماه و ۳۹ تبصره و بسیاری از نواقص را پوشش داد و زمینه مناسبی برای رفع مشکلات زیست‌محیطی مانند محیط‌زیست شهری و آلودگی کلان‌شهرها و معاینه فنی فراهم کرد.

وی تصریح کرد: این قانون، آئین‌نامه‌های اجرایی متعددی داشت که با پیشنهاد دستگاه‌ها به تصویب رسید و قانون جامعی است و طیف وسیعی از دستگاه‌ها می‌توانند در جهت تحقق آن به انجام‌وظیفه بپردازند، دراین‌باره انتقال صنایع آلاینده یکی از اقداماتی است که باید جدی گرفته شود.

موسوی مشکینی بیان کرد: مرجع ناظر بر اجرای این قانون، محیط‌زیست است و باید گزارش‌ها را ارائه دهد، دراین‌باره مروری بر قانون و وظایف دستگاه‌ها داریم، البته برخی از تکالیف، در سطح ملی است همانند خودروسازان که از طریق وزارت پیگیری می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی در قبال قانون هوای پاک دارای تکلیف هستند، دراین‌باره ماده یک قانون هوای پاک، به تعاریف و تشریح موارد قانونی و شرایط پرداخته است که در این خصوص هماهنگی خوبی در استان و کارگروه وجود دارد و به‌طور منظم سنجش‌ها انجام می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قم عنوان کرد: در ماده دو شمول قانون برای ارگان‌های دولتی و آزاد تعریف‌شده است، همچنین ماده سوم محدودیت‌های موقت و اطلاع‌رسانی در شرایط آلودگی و اعمال جریمه در آلودگی خودرو و معاینه فنی را تشریح می‌کند.

وی گفت: همچنین ماده ۴ و ۵ پیرامون بحث‌های خودرویی است که عمدتاً ملی می‌باشد و ماده ۶ نیز در مورد معاینه فنی است، در قم سه مرکز معاینه خودروهای سبک و ۴ معاینه فنی خودروهای سنگین داریم اما مراجعات کاهش‌یافته است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز