کد خبر : 71310
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۳:۰۷

ایران بزرگتر از همه ماست

ایران بزرگتر از همه ماست

«ایران ابدی از همه ما بزرگ‌تر است. باید به فکر ایران بود، به فکر اتحاد ایرانیان بود و بهترین تصویر ممکن از این سرزمین را داشت … هر آن که دل در گرو این سرزمین دارد، باید صرفاً به بزرگی ایران و خوشبختی ایرانیان فکر کند. این مأموریت همه ماست و هر کس باید نقش

ایران بزرگتر از همه ماست

«ایران ابدی از همه ما بزرگ‌تر است. باید به فکر ایران بود، به فکر اتحاد ایرانیان بود و بهترین تصویر ممکن از این سرزمین را داشت … هر آن که دل در گرو این سرزمین دارد، باید صرفاً به بزرگی ایران و خوشبختی ایرانیان فکر کند. این مأموریت همه ماست و هر کس باید نقش خود را در این خصوص ایفا کند.»

به گزارش ایسنا، روزبه کردونی، رئیس مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «ایران ابدی از همه ما بزرگ‌تر است. باید به فکر ایران بود، به فکر اتحاد ایرانیان بود و بهترین تصویر ممکن از این سرزمین را داشت. در شرایط سخت و پیچیده امروز، در وضعیتی که روح جمعی جامعه ما بویژه به‌ دلیل بروز بیماری دنیاگیر کرونا زخمی است و تاب‌آوری جامعه به‌ علت کلکسیونی از عوامل نظیر بلاهای طبیعی (زلزله، سیل)، حوادثی نظیر آتش‌سوزی‌ها، حوادث تروریستی، تورم و فشار سنگین اقتصادی و تحریم ظالمانه به‌شدت کاهش یافته و امید و سرمایه اجتماعی دچار فرسایش است هر آن که دل در گرو این سرزمین دارد، باید صرفاً به بزرگی ایران و خوشبختی ایرانیان فکر کند. این مأموریت همه ماست و هر کس باید نقش خود را در این خصوص ایفا کند.

واقعیت این است که در این کشور همیشه بهانه‌ای برای جدال و نزاع وجود دارد اما باید این‌ بار بهانه‌ای یافت که فصل خصومت پایان یابد. دقت کنیم که مطالعات متعدد بین‌المللی بر تأثیرات متقابل فقر و نابرابری و منازعه تأکید دارند. منازعات و جدال‌های گروهی، سیاسی باعث می‌شود که مسائل اصلی برای مبارزه با فقر به حاشیه رود و همچنین گروه‌های متنازع تمام ظرفیت خود را در جهت به شکست رساندن سیاست‌های عمومی جناح رقیب به‌ کار گیرند. از سوی دیگر پذیرفته شده است که فقر و نابرابری منازعه ایجاد می‌کند. فقر می‌تواند باعث ایجاد ناامیدی شود که به درگیری دامن می‌زند؛ همچنین نابرابری می‌تواند به تقویت کینه‌ای بیانجامد که موجب درگیری می‌شود.

انتخابات ریاست‌جمهوری با همه فرازونشیب‌ها به پایان رسید. تحلیل و تقسیر آن چه اتفاق افتاده مهم است و حتماً مورد نظر تحلیلگران قرار خواهد گرفت و به‌ویژه تحلیل و چرایی رأی‌های ریخته شده به صندوق و آنهایی که مشارکت نکردند هم در بورس توجه است. اما واقعیتی مهم‌تر از این تحلیل‌ها و عددها وجود دارد و آن مردمی هستند که خسته ولی امیدوار به بهبود وضعیت خودشان هستند. جامعه‌ای که به دلایل مختلف نظیر بلاهای طبیعی (زلزله، سیل و …)، فشارهای اقتصادی، احترام‌های از بین رفته، نزاع‌های بی‌پایان و به‌ویژه کرونا، این ویروس منحوس، روح جمعی‌اش زخمی و آزرده شده است، امروز منتظر این است که وضعش بهتر شود.

حتماً تحلیل چرایی وجود ۴ میلیون رأی باطله یا علت کاهش ۲۴ درصدی مشارکت‌کنندگان نسبت به دوره قبل بسیار مهم است اما این هم بسیار حایز اهمیت است که بدانیم یک مطالبه مهم آنها که رأی داده‌اند و آنها که رأی نداده‌اند این است که اوضاع بهبود یابد، امید به آینده داشته باشند، تأثیرات منفی اقتصادی، اجتماعی کرونا مهار شود، واکسیناسیون عادلانه و شفاف برای همه گروه‌ها به فوریت اجرا شود. بنابراین در کنار تحلیل چرایی کاهش مشارکت ضروری است چگونگی بهبود وضع موجود هم محل بحث و تحلیل قرار گیرد. همین جا متذکر شوم که به باور من یکی از علت‌های عدم مشارکت و تعداد بالای آرای باطله را هم باید در همین نزاع‌ها، جدال‌ها و دعواهای بی‌پایان گروه‌ها و جریانات سیاسی جست‌وجو کرد که این پیام را به مردم می‌دهد که مسائل و چالش‌های اصلی شهروندان در رأس اولویت‌ها وجود ندارد. (در یادداشتی دیگر مفصل به آن خواهم پرداخت).

روز بعد از انتخابات را می‌توان هم به فصلی برای پایان نزاع و جدال و آغاز فصل نشاط و امید برای بهبود وضعیت کشور بدل کرد و هم می‌توان آن را تبدیل به فصلی جدید از نزاع‌های بی‌پایان بدل کرد. واقعیت مهم این است که در زمانه‌ای سخت به سر می‌بریم. انتخاب با ماست. می‌توانیم خودخواهانه ایران را شش‌پاره کنیم و بر طبل نزاع و دعوا بکوبیم و البته می‌توانیم ایران یکپارچه را پاس بداریم و مبتنی بر وفاق و انصاف و مدار و تحمل به سمت چیره‌شدن بر مشکلات پیش برویم.

دو گزاره دیگر هم در این یادداشت ذکر می‌کنم. اول این که بدانیم متنفع اصلی، موفقیت دولتمردان در پیشبرد سیاست‌های عمومی و رفاهی کارآمد و مؤثر نه‌تنها همه شهروندان بلکه حتی گروه‌های مخالف و رقیب هستند. دوم هم این است که شرط موفقیت هر سیاست و برنامه‌ای توسط هر دولتمردی این است که جامعه‌ای امیدوار و محیطی بدون تنش و جدال وجود داشته باشد. امروز ایران رئیس‌جمهور جدیدی دارد. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور اسلامی ایران است و باید به او احترام گذاشت. من شخصاً از این که بسیاری از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری احراز صلاحیت نشدند شوکه بودم و بسیار رنج بردم ولی معتقدم همه ظرفیت‌های کشور باید در خدمت موفقیت سیاست‌های رفاهی و اجتماعی کارآمد و حمایت اجتماعی از گروه‌های آسیب‌پذیر و ادای حقوق شهروندی همه ایرانیان قرار گیرد.

و اما نکته آخر «که شاید برای کسانی که نامزد مورد نظر خود را در انتخابات نیافتند یا در عرصه رقابت شکست خوردند جالب باشد «اشاره‌ای است به سخنرانی نیکولا سارکوزی، رئیس‌جمهوری اسبق فرانسه، که در زمانی که ناباورانه رقابت‌های انتخاباتی را به رقیب خود واگذار کرد، اینچنین در مقام یک شکست‌خورده انتخابات با مردم فرانسه سخن گفت: «بیایید بهترین تصویر ممکن از فرانسه را داشته باشیم؛ فرانسه‌ای که می‌درخشد و نفرت در آن جایی ندارد؛ فرانسه‌ای که دموکراتیک است؛ فرانسه‌ای که پر از شادی است؛ فرانسه‌ای که نگاهی باز دارد؛ فرانسه‌ای که به دیگری به چشم دشمن و رقیب نگاه نمی‌کند؛ فرانسه‌ای که با من در سال ۲۰۰۷ پیروزی اش را جشن گرفته و فرانسه‌ای که با من در ۲۰۱۲ شکستش را می‌پذیرد؛ فرانسه‌ای که می‌داند زندگی تشکیل شده از پیروزی و شکست است؛ فرانسه‌ای که می‌داند ما در شکست‌ها رشد می‌کنیم، پس عزت خود را حفظ کنیم، میهن‌پرستی خود را حفظ کنیم. فرانسوی‌بودن خود را حفظ کنیم. دقیقاً بر خلاف تصویری که بعضی‌ها از ما نشان می‌دهند.»

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز