کد خبر : 74831
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱:۲۶

رونمایی از خانه‌های بهداشت سیار کشور در شیراز

رونمایی از خانه‌های بهداشت سیار کشور در شیراز

ایسنا/فارس طی مراسمی، از خانه‌های بهداشت سیار عشایری تولید شده توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی و اعلام شد بخشی از این کانکس‌ها به نقاط عشایری کشور ارسال می‌شود. طی مراسمی با حضور مسئولان استان فارس، از ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری ساخته شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی و اعلام شد که این واحدهای سیار با

رونمایی از خانه‌های بهداشت سیار کشور در شیراز

ایسنا/فارس طی مراسمی، از خانه‌های بهداشت سیار عشایری تولید شده توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی و اعلام شد بخشی از این کانکس‌ها به نقاط عشایری کشور ارسال می‌شود.

طی مراسمی با حضور مسئولان استان فارس، از ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری ساخته شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی و اعلام شد که این واحدهای سیار با هدف استفاده در مناطق عشایری سراسر کشور، تولید شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از علوم پزشکی شیراز، تعداد ۲۴ دستگاه کانکس ویژه خانه بهداشت عشایر، برای استفاده در مناطق عشایری استان فارس پیش بینی و مابقی با هدف ارسال به سایر نقاط کشور و با حمایت مالی وزارت بهداشت تولید شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در آئین رونمایی از این خانه‌های بهداشت سیار عشایری، خدمت رسانی به عشایران را بسیار لذت بخش خواند و گفت: عشایر انسان های پاک و بی آلایش هستند و مجموعه دانشگاه علوم پزشکی افتخار دارد تا هر گونه خدمت در حوزه سلامت را با نهایت استانداردهای موجود در کلان شهرها، به عشایر نیز ارایه دهد.

مهرزاد لطفی رمز موفقیت کشور در حوزه بهداشت و درمان را وجود شبکه های بهداشت و درمان و خدمت رسانی آنان به مردم دانست و افزود: مهمترین اولویت حوزه بهداشت در مجموعه وزارت بهداشت، توسعه خدمات در دورترین نقاط کشور با بالاترین سطح ممکن است و در این راستا تلاش شده تا خدمات سلامتی که به عنوان نمونه به مادران باردار و نوزادان در تهران ارایه می شود، به مادران باردار و نوزادان دورترین نقاط کشور نیز ارایه شود.

او گفت: فارس از جمله استان های دارای جمعیت بالای عشایری بوده و بخش مهم دامداری و کشاورزی کشور مربوط به فارس است؛ نقش عشایر در تولید، ایجاد اشتغال و تهیه مواد غذایی بسیار مهم و تاثیرگذار است و این رویکرد وظیفه مجموعه سلامت را بسیار سنگین تر می کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز ادامه داد: هر اقدامی برای عشایر در این راستا انجام شود، بسیار اندک است، اما با همت و همکاری معاونت بهداشت و توسعه مدیریت و منابع دانشگاه و مدیریت فنی دانشگاه توانستیم بخشی از این خدمت رسانی را نه تنها در سطح استان، بلکه در سطح کشور بر عهده بگیریم.

لطفی با بیان اینکه این ابتکار در خدمت رسانی به عشایر در حوزه سلامت، از شیراز آغاز شده است، ابراز امیدواری کرد تا با پایان بحران کرونا، مجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز بتواند گام های بلندتری در مسیر ارائه خدمات ارزنده و استاندارد در حوزه سلامت به مناطق محروم و عشایر استان بردارد.

فارس نخستین استان در عملیاتی کردن پروژه خانه بهداشت سیار عشایری

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با بیان اینکه فارس نخستین استان کشور در عملیاتی کردن پروژه راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری است، به تاریخچه خدمت به عشایر و قشر محروم جامعه، اشاره و اضافه کرد: پیش از این به کمک رابطان و مراقبان سلامت، طراحی چادر سیار و خدمت رسانی به عشایران انجام شده است، اما راه اندازی خانه بهداشت سیار عشایری به صورت کانکس و خدمت رسانی بهورزان دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی شیراز به همراه کوچ عشایر، گام اساسی و تاثیرگذاری است که به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز پایه گذاری شد.

دکتر عبدالرسول همتی با این توضیح که در ابتدا ۵۴ خانه بهداشت سیار عشایری برای حوزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز طراحی شد، ادامه داد: از مجموع این تعداد، ۱۸ خانه بهداشت سیار عشایری در نخستین سفر دکتر «سعید نمکی» وزیر بهداشت به استان فارس، رونمایی و راه اندازی شد.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه این پروژه را مربوط به سفر دکتر «علیرضا رییسی» معاون بهداشت وزارت بهداشت به منطقه پاسارگاد و بهره برداری از تعدادی دیگر از این خانه های بهداشت عنوان کرد و گفت: از مجموع ۵۴ خانه بهداشت سیار عشایری تصویب شده تا کنون، ۳۰ خانه بهداشت سیار راه اندازی کرده ایم که بهورزان آن جذب، آموزش دیده و فارغ التحصیل شده اند و به خدمت رسانی مشغولند.

همتی در ادامه با اعلام ساخت ۶۰ دستگاه خانه بهداشت سیار عشایری برای دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور به همت مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز که با اعتبار مالی وزارت بهداشت در دستور کار قرار گرفته است، اضافه کرد: از این تعداد، ۲۴ دستگاه مربوط به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که دیگر مراکز عشایری تحت پوشش دانشگاه نیز مجهز به خانه بهداشت سیار می شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به ارسال ۳۶ خانه بهداشت سیار به دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور از امروز، ابراز امیدواری کرد تا با استقرار این خانه های بهداشت سیار و حضور بهورزان، شاهد ارتقای امر سلامت در جامعه عشایری و توسعه خدمت رسانی به آنان در سطح کشور باشیم.

خانه های بهداشت سیار عشایری از نگاه فنی

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به اختصاص پروژه ساخت این خانه های بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سوی وزارت بهداشت گفت: در این راستا به همت مدیریت فنی دانشگاه و کارشناسی حوزه معاونت بهداشت دانشگاه مناقصه ای برگزار شد و ساخت کانکس هایی به شکل کاروان در دستور کار قرار گرفت.

دکتر علی اکبری بر تلاش مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای ارتقای سلامت عمومی جامعه تاکید کرد و ساخت این خانه های بهداشت را نیز گامی در این راستا خواند که می تواند خدمات مناسب سلامت را به مردم عشایر ارایه دهد.

او افزود: سازه این خانه های بهداشت از جنس فولاد بوده و سیستم نیرو محرکه آن، مطابق با سیستم نیرو محرکه نیسان طراحی شده، همچنین در راستای ایمنی و امنیت کافی در برابر سرقت نیز از پوشش های بسیار محکم استفاده شده است.

اکبری با اعلام پیش بینی چهار روش تامین برق برای این خانه های بهداشت، توضیح داد: علاوه بر نصب پنل های خورشیدی بر روی سقف این کانکس ها؛ امکان تامین برق از ژنراتور، سیستم برق شهری و سیستم برق اتومبیل نیز پیش بینی شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با اشاره به در نظر گرفتن مخزن ۲۰۰ لیتری آب برای این خانه های بهداشت سیار افزود: یکی از ویژگی های مهم این کانکس ها، قابلیت کشیده شدن و حمل آن با کامیون، کامیونت، تراکتور و نیسان برای مناطق مختلف و صعب العبور است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعتبار ساخت و تامین تجهیزات هر کدام از این خانه های بهداشت را حدود ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرد.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز