کد خبر : 76932
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲:۱۳

مشروح گفت‌وگوی ایسنا با علی دایی/ از واکسن کرونا تا عباس بوعذار!

مشروح گفت‌وگوی ایسنا با علی دایی/ از واکسن کرونا تا عباس بوعذار!

اسطوره فوتبال ایران با اشاره به روابط در ورزش ایران می‌گوید چطور سخنگوی باشگاه سایپا که علیه او موضع گرفته بود، مدیرعامل باشگاه استقلال شده است. او همچنین تایید کرد که واکسن کرونا را در خارج از ایران تزریق کرده است. دایی درباره استقلال و دلایل ناکامی های سال های اخیر این تیم نیز سخن

مشروح گفت‌وگوی ایسنا با علی دایی/ از واکسن کرونا تا عباس بوعذار!

اسطوره فوتبال ایران با اشاره به روابط در ورزش ایران می‌گوید چطور سخنگوی باشگاه سایپا که علیه او موضع گرفته بود، مدیرعامل باشگاه استقلال شده است. او همچنین تایید کرد که واکسن کرونا را در خارج از ایران تزریق کرده است. دایی درباره استقلال و دلایل ناکامی های سال های اخیر این تیم نیز سخن گفت.

علی دایی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مباحث مختلفی از جمله رکورد آقای گلی‌اش به صحبت پرداخت. اسطوره فوتبال ایران در این گفت‌وگو اعلام کرد هیچ‌جایی نگفته که تعداد گل‌های ملی‌اش ۱۱۱ گل است و برخی با انتشار این نقل و قول شیطنت کردند. دایی که در این گفت‌وگوی مفصل و صمیمانه با خبرنگاران ایسنا به زندگی خود دور از فوتبال هم اشاره کرد و عنوان کرد که حالا که دور از فوتبال است بیشتر به زندگی شخصی، خانواده و فعالیت‌های اقتصادی خود می‌پردازد.

گفت‌وگوی علی دایی با گروه ورزش ایسنا چهارشنبه نهم تیرماه به صورت زنده از طریق اکانت رسمی ایسنا در اینستاگرام منتشر شد و برخی از مطالب آن به صورت مکتوب همزمان روی خروجی قرار گرفت. اکنون آنچه پیش روی شماست مشروح کامل گفت‌وگوی ایسنا با علی دایی است.

دایی در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به حادثه اتوبوس خبرنگاران اظهار کرد: ابتدا لازم می‌دانم ابتدا به خانواده‌ خبرنگار ایسنا و ایرنا تسلیت بگویم و به خانواده سربازانی که در دو حادثه جان شان را از دست دادند.

او در ادامه درباره رسیدن رونالدو به رکوردش هم گفت: کلاس کاری رونالدو با ما متفاوت است و ما نباید این را مقایسه کنیم. کلاس کاری او بالاتر از سطح فوتبال ما است. همیشه گفته‌ام و الان هم می‌گویم که نباید این موضوع را مقایسه کنیم. همیشه گفته‌ام و الان هم می‌گویم همه رکوردها روزی شکسته می‌شود و من این موضوع را خیلی قبل‌تر پیش‌بینی کرده بودم. همانطور که من این رکورد را شکستم یک روزی یک نفر می‌آید و رکورد من را می‌شکند چه بهتر که الان رونالدو که یکی از بهترین‌های دنیا است این کار را انجام داده است و در سن ۳۶ سالگی به رکورد من رسیده است. خوشحالم که چنین فردی به رکورد من رسیده است.

* نگفتم ۱۱۱ گل زده‌ام، برخی شیطنت کردند

او در ادامه درباره اینکه نقل و قولی منتشر شده بود مبنی بر اینکه دایی گفته است ۱۱۱ گل ملی دارد و نه ۱۰۹ گل، هم گفت: متاسفانه بعضی‌ها به دروغ چنین چیزی نوشته بودند. در مصاحبه‌ای که من باآس اسپانیا داشتم چیزهایی به آن اضافه کردند که درست نبود. مصاحبه من الان هم در آس اسپانیا وجود دارد اما برخی شیطنت کردند. نمی‌دانم چرا به این شیطنت‌ها عادت کرده‌ایم. وقتی به رونالدو تبریک می‌گویم یعنی همه چیز را پذیرفته‌ام. درباره فوتبال ما یک مرجع در دنیا داریم و آن هم فیفا است. وقتی فیفا می‌گوید ۱۰۹ گل ملی من حرف دیگری نمی‌توانم بزنم. متاسفانه این شیطنت‌ها وجود دارد و می‌خواهند طور دیگری وانمود کنند. برای این افراد متاسف هستم. من از این بابت خوشحال هستم که پس از مدت‌ها نام ایران در همه خبرگزاری‌ها نوشته شد. اسم ایران برای من مهم است. این گل‌ها را من به تنهایی نزدم و اگر بازیکنان تیم ملی نبودند نمی‌توانستم کاری کنم. از این بابت خوشحالم که کسی مثل رونالدو توانسته رکورد من را بزند. در مصاحبه قبلی هم گفته بودم اعداد برای من فرقی ندارد چون آنقدر رونالدو آماده است که شاید بتواند ۱۲۰ و یا ۱۲۵ گل بزند.

علی دایی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره رفتار مسئولان فوتبالی با او گفت: من به این مسائل توجهی ندارم و هر چه دارم به خاطر خدا و پشتکار خودم بوده است. خدا رو شکر می‌کنم که هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که من فلان کار را برای دایی انجام داده‌ام. هر چه بوده به خاطر عنایت خدا بوده است. ۱۷ و یا ۱۸ سال رکورد در اختیار من بود آیا تا به حال با من درباره این رکورد مصاحبه کردید؟ مملکت ما به این مسائل عادت کرده است. من عاشق این مملکت هستم و همه جوره قبول کرده‌ام و در اینجا فعالیت می‌کنم. به جرأت می‌توانم بگویم جزء معدود افرادی هستم که هر چه آن طرف آب درآوردم به ایران آوردم تا در اینجا سرمایه‌گذاری کنم. دوست دارم جیب کسانی که با من کار می‌کنند پرتر باشد و به این افتخار می‌کنم. رکوردها برای شکسته شدن است و ما به این دنیا نیامده‌ایم که تمام وقت‌مان را برای این رکوردها بگذاریم. با مردم بودن و برای مردم بودن آدم را جاودانه می‌کند وگرنه رکورد می‌آید و می‌رود. هیچ‌وقت دوست نداشتم مردم به خاطر فوتبالم و رکوردم من را دوست داشته باشند. دوست دارم مردم من را به خاطر خودم و شخصیتم دوست داشته باشند.

 *فوتبال برای من مهم است اما نه به هر قیمتی

دایی همچنین گفت: متاسفانه در مملکت ما خیلی‌ها در جایگاه خودشان قرار ندارند و این مسائل باعث می‌شود ارتباطات به وجود بیاید. زمانی که فوتبال بازی می‌کردم و یا مربیگری می‌کردم به پولش نیاز نداشتم. اما رفتن به خارج از کشور زندگی اقتصادی مرا تغییر داد اما کسی نبودم که درآمدم را به هدر بدهم. پولم را در کشورم سرمایه‌گذاری کردم و الان هم که از فوتبال به دور هستم کار خودم را دارم. یک مثل قدیمی داریم که می‌گوید عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. یعنی حالا که از فوتبال دورم کارهای اقتصادی‌ام را بیشتر دنبال می‌کنم چون فوتبال نمی‌گذاشت کارهای اقتصادی خودم را به خوبی دنبال کنم. الان روابط خانوادگی بهتری دارم چون قبلا فرصت چندانی نداشتم. الان از این فرصتی که دارم سپاسگزارم. همه ما عاشق فوتبال هستیم اما به چه قیمتی؟ این بسیار مهم است. فدراسیون فوتبال جدید پیشنهاداتی برای پست‌هایی به من داد اما تنها کسی که از او جواب رد شنیدند من بودم. دنیا را فقط از این دید نگاه نمی‌کنم. فوتبال برای من مهم است اما نه به هر قیمتی.

او در  واکنش به اینکه خیلی‌ها ایران را رها کردند و برخی معتقدند علی دایی با این شرایط می‌تواند در خارج از کشور در شرایط بهتری زندگی کند، اظهار کرد: من به اینجا (ایران) وابسته هستم. به خانواده‌ام و دوستانم وابسته هستم. شلوغی اینجا را دوست دارم. من می‌توانم در بهترین شرایط به مسافرت برم اما یک هفته بعد، دلتنگ اینجا می‌شوم. شرایط خارج مثل اینجا که نیست؛ مزایا و آرامش بیشتری دارد اما من عاشق اینجا هستم. همه چیزم بستگی به اینجا دارد.

* در حقم اجحاف نشد، خواست خدا بود

سرمربی سابق تیم ملی ایران در واکنش به اینکه آیا اعتقاد دارد در حق او اجحاف شده است، گفت: به هیچ وجه اینطور فکر نمی‌کنم. در حق من اجحاف نشده است. خواست خدا بود که اینطور شد. اصلا و ابدا ناراحت نیستم.

دایی در واکنش به اینکه آیا قصد بازگشت به مربیگری در ایران را دارد اظهار کرد: تا الان تصمیم گرفته‌ام مربیگری نکنم. سال قبل چند تا تیم آمدند و مذاکره کردند اما دوست ندارم.

*‌ الان آرامش بیشتری دارم

او افزود: از فوتبال ایران ناراحت نشده‌ام. الان احساس بهتری در زندگی خصوصی‌ام به نسبت فوتبال دارم. الان آرامش بیشتری دارم. رو راست بگویم که بازی‌ها را به خصوص بازی‌های ملی را می‌بینم ولی به فکر مربی‌گری در ایران نیستم.

دایی درباره پیشنهاد اورتون گفت: من عادت به پشت میز نشینی ندارم. من اگر بخواهم در فوتبال کار کنم، دوست دارم در مستطیل سبز باشم. هرکسی را برای کاری ساخته‌اند و تاکنون در این ۲۵ سال پشت میز شرکتم ننشسته‌ام و به این موضوع عادت ندارم.

* من آزاد به دنیا آمدم و دوست دارم آزاد زندگی کنم

او در پاسخ به این سوال که چرا تجربه اقتصادی‌اش را به فوتبال وارد نمی‌کند، توضیح داد: شرایط فوتبال فرق می‌کند. من در کار اقتصادی خودم حرف آخر را می‌زنم. در فوتبال، متاسفانه باید به کسانی جواب بدهم که فوتبال نمی‌دانند. من آزاد به دنیا آمدم و دوست دارم آزاد زندگی کنم.

او با اشاره به دوره حضورش به عنوان سرمربی تیم ملی هم گفت: دوره‌ای که سرربی تیم ملی بودم، آقای علی‌آبادی مرا فراخواند. پیش او رفتم. دیدم آقای علی‌آبادی از روی کاغذی درباره مباحث فوتبالی برایم صحبت کرد. به او گفتم “شما از نظر فنی در اندازه‌ای نیستی که به من نکات فنی فوتبال را بگویید. شما چیزی را از روی ورق می‌خوانی که کسی این را برایت نوشته، آنالیزور من بوده و  من قبلا از تیم اخراجش کرده‌ام چون در یک بازی اسامی تیم را اشتباه به من داده بود.” در همین زمانی که من سرمربی سایپا بودم چه اتفاقی رخ داد؟ مدیری را گذاشته بودند که فوتبالی نبود و از فوتبال سر در نمی‌آورد. من به کسی باج بده نیستم. آزاد به دنبال آمده‌ام و دوست دارم همیشه آزاد باشم.

* رونالدو یک پهلوان واقعی است

آقای گل فوتبال جهان درباره پیامی که به رونالدو به خاطر برابر شدن گل‌های ملی‌شان داد و پاسخی که دریافت کرد، گفت: من رسالت ایرانی بودنم را با پیامی که دادم نشان دادم. من این پیام را از مدت‌ها پیش آماده کرده بودم. ما رسالت داریم که ایران را از جنبه مثبتش نشان دهیم. همین اتفاق هم که افتاد بعضی‌ها ناراحتند که چرا رونالدو که به کسی جواب نمی‌دهد، به من جواب داده است. ایشان به من لطف داشتند. در زمین فوتبال، رونالدو یک قهرمان واقعی است. بیرون زمین هم با کارهای خیرخواهانه‌ای که کرده، پهلوان است. پهلوان فقط کسی نیست که در زورخانه ورزش می‌کند. ما باید با کارهایمان پهلوانی را نشان دهیم.

* دنبال تبریک این و آن نیستم

او درباره اینکه سال‌ها قبل گفته بود یک طیفی در چشم او نگاه می‌کردند و به او پا نمی‌دادند و بعد از ماجرای رسیدن رونالدو به رکورد او، این طیف به او تبریک نگفتند، اظهار کرد: من اصلا کاری به این افراد ندارم. این طیف در زندگی من وجود خارجی ندارند. طیفی وجود ندارد. من اینجا باید از تمام بچه‌هایی که مصاحبه کردند و پست‌های اینستاگرامی گذاشتند تشکر کنم. در حالی که همه آن‌ها در این موفقیت شریک بودند. من هیچ موقع این رکورد را مال خودم ندانستم و مال ایران می دانستم. طرز تفکرات فرق می‌کند. من دنبال این نیستم که کسی به من تبریک بگوید. من زندگی خودم را دارم. دوست ندارم در زندگی کسی کنکاش کنم. کار خودم را می‌کنم و اگر بتوانم خودم را در مسیری می‌اندازم که حداقل ضررم به کسی نرسد و مثمر ثمر باشم و کاری که می‌کنم، درست و مفید باشد و این برای من بزرگترین چیز است.

علی دایی در واکنش به اینکه پیش بینی کرده رونالدو ۱۲۵ گل ملی بزند گفت: امثال رونالدو، مسی و پله کسانی هستند که خیلی زمان می‌برد تا مانندشان از مادری متولد شود اما کارهایی که در فوتبال بین المللی کردند قابل قیاس با این اعداد و ارقام نیست.

* احتیاجی ندارم که خیابان به نامم باشد

وی درباره اینکه به شورای شهر تهران پیشنهاد شده خیابانی را به نام او نامگذاری کنند، گفت: من نشنیده‌ام. تنها چیزی که در این دوران انجام دادند، در شهر خودم اردبیل بود که یک خیابان در آن زمان به نام من کردند. من احتیاجی ندارم که خیابان به نامم باشد و به نام من تمبر بزنند. تا الان خدا بوده و بعد از این هم اصلا و ابدا چیزی نمی‌خواهم. دستشان درد نکند که به فکر من نبودند. اگر می‌خواستند کاری هم کنند، دستشان درد نکند.

* بزرگترین آرزو و هدف این است که در ورزش موفق شویم

او درباره برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال و نامزد شدن علی کریمی در این بخش که در نهایت او موفق نشد و عزیزی خادم به عنوان ریاست این فدراسیون انتخاب شد گفت: اول از همه برای فدراسیون جدید آرزوی موفقیت دارم. امیدوارم باعث خوشحالی مردم شوند. الان به عنوان بیننده دوست دارم تیم‌های باشگاهی و ملی موفق شوند. برای من بزرگترین آرزو و هدف این است که در ورزش موفق شویم. می‌توانیم در ورزش کارهایی کنیم که با میلیاردها دلار به دست نمی‌آید. به نظر من تنها چیزی که الان می‌تواند مردم را شاد کند، صعود تیم‌ملی به جام جهانی است.

او درباره خبری مبنی بر برگزاری جلسه با عزیزی خادم، توضیح داد: ما به هیچ عنوان جلسه‌ای نداشتیم و هیچ ناهاری با آقای عزیزی خادم نخوردم. آقای عزیزی خادم از دوستان صمیمی و قدیمی شریک من هستند. ایشان لطف کردند و به دفتر من آمدند ولی مربوط به دو ماه پیش است. من به هیچ عنوان قصد کار در فوتبال ندارم و این موضوع را به آقای خادم گفتم ولی اگر کمکی منهای مربی‌گری بخواهند، کمک خواهم کرد.

* درباره اسکوچیچ نظری نمی‌دهم

پیشکسوت فوتبال ایران درباره آینده تیم‌ملی گفت: ما کارمان در دور نهایی انتخابی جام جهانی خیلی سخت است. پرسپولیس دو بار پی در پی نایب قهرمان آسیا شد که بار دوم بدون بازیکن خارجی بود. شما نگاه کنید که چند بازیکن ایرانی در سطح بالای اروپا بازی می‌کنند و چه بازیکنان خوبی در ایران داریم. ما نباید به مرحله مقدماتی دل خوش کنیم و باید بازی‌های دوستانه خوبی داشته باشیم. مرحله بعد دیگر بحرین و هنگ کنگ در کار نیست و باید با عربستان، ژاپن و استرالیا بازی کنیم. من به عنوان هوادار تیم‌ملی آرزوی موفقیت برای آن‌ها می‌کنم.

دایی در پاسخ به این سوال که نظرش درباره همکاری با اسکوچیچ چیست، اظهار کرد: من هر صحبتی کنم، برداشت دیگری می‌شود. به همین دلیل راجع به این مساله نظر نمی‌دهم. تنها کاری که از من بر می‌آید آرزوی موفقیت است.

* آدم سیاسی نیستم

سرمربی اسبق تیم‌ملی درباره ماجرای اخراج شدن از تیم‌ملی پس از بازی با عربستان به خاطر راه ندادن محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت ایران به رختکن تیم‌ملی توضیح داد: من نمی‌خواستم به گذشته فلش‌بک بزنم ولی چنین اتفاقی افتاد. وسط بازی به آن مهمی تمرکز ما به هم خورد و بازی یک هیچ برده را باختیم. من همان شب اخراج شدم و صبحش که هنوز رسما اخراج نشده بودم، دوستانی داشتم که این مساله را به من گفتند. من از بازیکنان تیم‌ملی در اردوی تیم‌ملی خداحافظی کردم و به خانه رفتم. چطور می‌گویند چنین اتفاقی نیفتاده است؟ تازه بعد از آن آقای کفاشیان به من زنگ زد که شما اخراج نشدید ولی من گفتم شما خبر ندارید. گذشت زمان همه چیز را مشخص می‌کند. خدا را شکر که چنین اتفاقی افتاد. من به این چیزها در زندگی‌ام اهمیت نمی‌دهم. تاکنون با احمدی‌نژاد صحبت نکرده‌ام و در آن زمان هم علی‌آبادی به من چیزی نگفت. من شخصیت سیاسی ندارم و شخصیت ورزشی دارم. اگر مردم هم قبول کنند، شخصیت اجتماعی دارم.

* ماجرای عکس با حسن روحانی

علی دایی در پاسخ به این سوال که می‌گوید به وصیت پدر خود عمل کرده و سیاسی نیست اما تصویری از او و حسن روحانی،‌رئیس جمهور وجود دارد گفت: خیلی خوب است که این را عنوان کردید. من توضیح می‌دهم که مردم بدانند. عکسی که پخش شد، مراسم افطاری بود که رئیس جمهور به تمام ورزشکارها داده بود و همه ورزشکارها آنجا بودند. تا الان دیده‌اید از کسی طرفداری کنم یا پستی بگذارم؟ در آن مراسم، ایشان به من ابراز لطف کرد و من هم پاسخ او را به این شکل دادم. نه زمان انتخابات بود و نه چیز دیگر. ایشان ابراز لطف کردند و من هم پاسخ او را به این شکل دادم. متاسفانه اگر حرفی بزنیم یک جور تفسیر می‌کنند و حرفی نزنیم مدل دیگری برداشت می‌شود. ما فعال‌ترین آدم‌های دنیا در فضای مجازی هستیم. همه چیز درست می‌کنیم و هر کاری می‌کنیم و متاسفانه به راه کج می‌رویم. همه جای دنیا اینترنت برای این است که مثلا خانواده‌ها از جای دور با هم ارتباط داشته باشند اما مال ما برعکس است. متاسفانه بعضی مواقع می‌بینیم که بعضی‌ها می‌خواهند عقده‌ها را در فضای مجازی خالی کنند. من همیشه اینطور بودم و همین هستم. حرف دیگری هم نزدم.

دایی در ادامه گفت: اگر شما نگاه کنید، ضد و نقیض را به راحتی پیدا می‌کنید. من اگر طرفدار ایشان (حسن روحانی) بودم، چرا در همین دوره ایشان کنار گذاشته شدم؟ چرا این همه اتفاقات از نظر ورزشی برای من رخ داده و برای کسی دیگر اتفاق نیفتاده است. این‌ها را کنار هم بگذارید خیلی راحت مشخص می‌شود. من اگر رکوردشکنی رونالدو را قبول نداشته باشم، به رونالدو تبریک نمی‌گویم. من دنبال این چیزها نیستم. بهترین گلزن دنیا بودم اما چه اتفاقی برای من در این مملکت رخ داد؟ به غیر از اینکه مردم کنار من باشند، اتفاق دیگری رخ نداده است. یک نفر بیاید و بگوید یک متر زمین دادم، هزار تومان وام دادم و فلان کار را برای او انجام دادم. من همان زندگی خودم را دادم.

* پاداشم را از مردم گرفته‌ام

او تاکید کرد: من پاداشم را از مردم گرفتم. من درباره مساله مادی صحبت نمی‌کنم. آنقدر از مردم احساس خوب گرفتم و هفته‌ها با این حس حال کردم که برای من کافی است و گرنه دست و پای ما چلاق نیست که خودمان را در زندگی جمع و جور نکنیم و بالا نیاییم. من در بهترین دانشگاه ایران درس خواندم. اگر کسی من را کشف کرده، بیاید و بگوید. من از اردبیل آمدم و به این افتخار می‌کنم. جانم را برای همشهری‌هایم می‌دهم. تا الان به کسی باج نداده‌ام. این خوشایند من است. راجع به کسی مجیزگویی نکردم. کاری به این چیزها ندارم. مردم به ناحق چنین چیزهایی را مطرح می‌کنند. باور نمی‌کنید که آقای جهرمی چند بار پیغام دادند برای رونمایی از تمبر اما از ترس همین حرف‌ها و مردم، تا الان نتوانستم در این رونمایی حضور داشته باشم.

* پیشنهاد نامزدهای انتخابات را قبول نکردم

او در واکنش به اینکه آیا در دوران انتخابات، نامزدها سراغ او رفتند گفت: مطمئنا دنبال من آمدند. یکی دو تا هم نبودند اما من به هیچ عنوان هیچ یک از این پیشنهادها را قبول نکردم.

* طنز را با مسخره کردن اشتباه گرفته‌ایم

دایی در واکنش به اینکه می‌گویند او در این انتخابات تاثیرگذار بود و عباس بوعذار در انتخابات ریاست جمهوری دوم شده، گفت: من آن موقع در نفت تهران بودم؛ نفت تهرانی که نیم‌فصل مدیرعامل و صاحب داشت. نیم‌فصل دوم خودم و بچه‌ها تیم را جمع کردیم. ۴۲ درصد به ما پول دادند. بقیه پول را وزارت نفت نداد. از این و آن خواهش می‌کردیم که به ما زمین تمرین دهند. آن تیم را قهرمان جام حذفی کردیم. با چه تیم‌هایی هم بازی کردیم. با سپاهان در اصفهان بازی کردیم و بردیم. تراکتور را در خرمشهر شکست دادیم. ما از حق تیم‌مان دفاع کردیم. بعد از مصاحبه‌ای که من راجع به صف مرغ انجام دادم، این مسائل شروع شد. اصلا و ابدا ناراحت هم نشدم. در بازی با سپاهان بازیکن ما را به ناحق اخراج کردند و پنالتی گرفتند. هیچ کس راجع به این مسائل صحبت نمی‌کند.

وی با انتقاد از ویدیوهای ساخته شده از او در ارتباط با ماجرای نشست خبری بازی با سپاهان و بازی با نام عباس بوعذار گفت: این مسائل در دنیا رایج است اما در دنیا کسی را مسخره نمی‌کنند. در دنیا طنز می‌گویند. متاسفانه طنز را با مسخره کردن اشتباه گرفته‌ایم. خدا به شما خیلی چیزها داده است. به منِ نوعی هم خیلی چیزها داده اما همه چیز را نداده است. از بچگی همین بودم و تا الان که ۵۲ سال دارم خیلی‌ها پیشنهاد دادند که بیا کار کنیم تا این مشکل درست شود اما این مشکل را خدا داده و به آن افتخار می‌کنم چون آنقدر چیز به من داده که در مقابل این یک عدد قابل مقایسه نیست.

* عناصر ضدانقلاب، گستاخی می‌کنند

او افزود: خیلی از کسانی که به ضد انقلاب معروف هستند می‌گویند که من کشتی تجاری دارم که از شیلی به تهران می‌آید. من تا حالا یک قایق پارویی هم نداشتم. مطرح کردن این مسائل، گستاخی می‌خواهد که بعد از آن مصاحبه من مطرح شد. این‌ها عناصری در ایران و خارج دارند. من آدم سیاسی نیستم و راجع به مسائل سیاسی صحبت نمی‌کنم و فقط راجع به مسائل اجتماعی و ورزشی صحبت می‌کنم.

دایی پس از اشاره خبرنگار ایسنا به ویدیویی که در آن مانع از دست‌بوسی کودکی شد و به او گفت که فقط باید دست پدر و مادرش را ببوسد، گفت: شتابش بعد از این مصاحبه بیشتر شد. آن‌ها آدم‌هایی دارند که می‌خواهند کاری کنند که فکر مردم منحرف شود.

* کسانی که من فحش‌شان را خوردم در تیم‌ملی می‌درخشند!

پیشکسوت فوتبال ایران در پاسخ به این سوال که از اتفاقاتی که برایش افتاده، ناراحت است، توضیح داد: خدا شاهد است که از این فضا بهترین استفاده را می‌کنم و ناراحت نیستم. از فوتبال دور هستم اما اگر بخواهم، می‌روم با دوستانم فوتبال بازی می‌کنم. من حداقل وجدانم راحت است. من تا جایی که توانستم در زمان بازیکنی و مربی‌گری کار غلطی انجام ندادم. خدا را شکر شاگردانی دارم که در تیم‌ملی بازی می‌کنند و می‌درخشند و شاید سالی یک بار هم به من زنگ نمی‌زنند ولی آن زمان که من این بازیکنان را آوردم، فحششان را خوردم. همین برای من کافی است که خوشحال شوم.

دایی در ادامه درباره مهدی طارمی توضیح داد: او شایستگی‌اش را داشت که از کوچکترین فرصتی که من نوعی به او دادم، استفاده کند. امسال هم جزو سال‌های خوب فوتبالی‌اش بود. من خوشحالم که همه بازیکنان تیم‌ملی بتوانند پیشرفت کنند. همه این‌ها باعث آبرو و سربلندی مملکت ماست. نباید اینطور باشد که اگر من نیستم، بخواهم چیزی خراب شود.

* سیستم ورزش ما خراب است

او در پاسخ به این سوال که آیا حرفی با وزیر جدید ورزش و جوانان دارد، بیان کرد: ما سیستم‌مان خراب است. ما باید سیستم را درست کنیم نه این که یک نفر بیاید. خیلی‌ها در این سیستم حذف می‌شود. سیستم خیلی چیزهاست. متاسفانه عادت شده که برنامه‌ها بعد از هشت سال عوض شود و خیلی‌ها هم مقابل این تغییر رویه ایستادگی می‌کنند. خیلی سخت است که چنین سیستمی را عوض کرد.

* وقتی آقازاده‌ها برای فوتبال تصمیم می‌گیرند، شایسته‌سالاری نیست

علی دایی در پاسخ به این سوال که آیا شایسته سالاری در فوتبال و ورزش ایران وجود دارد، تصریح کرد: شاید خیلی‌ها از من ناراحت شوند. نه تنها در فوتبال بلکه در بخش‌های دیگر هم شایسته‌سالاری نداریم. همه چیز بر اساس رابطه است. شاید خیلی‌ها ناراحت شوند ولی برای من مهم نیست. موقعی که چند آقازاده برای ورزش، فوتبال و مربی تیم‌ملی تصمیم بگیرند تا منافعشان تامین شوند، شایسته‌سالاری وجود ندارد. شما کجا شایسته‌سالاری دیدید؟ تنها در ورزش نیست. این‌ها باعث می‌شود مدیران موفقی که داریم بیرون بمانند و کسانی بیایند که با عملکردشان بقیه را ناامید کنند.

* با این سیستم نمی‌شود باشگاه‌داری کرد

وی در پاسخ به اینکه حالا که از مربیگری کنار رفته، قصد باشگاه‌داری ندارد؟ گفت: من ناامید نشده‌ام. فعلا نمی‌خواهم مربیگری کنم. باشگاه‌داری چه معنایی در ایران دارد؟ شما می‌توانید باشگاه‌داری کنید؟ سیستم غلط است. موقعی که باشگاه دارید، نمی‌توانید از تبلیغات استفاده ‌کنید. نه استادیوم دارید و نه می‌توانید تبلیغات اجرا کنید. پول این موضوع هم گیر کسان دیگری می‌آید و موقعی که بخواهید بازی تیمتان را پخش کنید، صداوسیما برعکس همه جای دنیا پول می‌خواهد. کسی که باشگاه‌داری می‌کند باید هزینه‌ها را از تبلیغات، اسپانسرها و آکادمی تامین ‌کند. با این سیستم نمی‌توانیم.

* استقلال و پرسپولیس می‌توانند نماینده مجلس و رئیس جمهور انتخاب کنند

دایی درباره واگذاری پرسپولیس در بورس و اینکه آیا برای خرید سهام این تیم اقدام می‌کند؟ گفت: چنین چیزی به حقیقت نمی‌پیوندد. اصلا تا الان چندین بار شده که خواستیم استقلال و پرسپولیس را خصوصی کنیم. اصلا این کار غلط است. خصوصی کردن این دو باشگاه غلط است چون این دو باشگاه مثل آب خوردن می‌توانند نمایندگان مجلس، رئیس جمهور و … انتخاب کنند. اگر خصوصی شوند، بدتر است. اینکه به این شکل بمانند بهتر است.

* دولت جدید، بساط دزدی‌های بزرگ را برچیند

سرمربی سابق تیم ملی ایران در واکنش به اینکه اداره کردن این دو تیم با این شرایط اقتصادی سخت‌تر نیست؟ گفت: اگر این دو تیم در بورس واگذار شوند، چطور می‌خواهند اداره‌شان کنند؟ اگر مردم سهام استقلال را بخرند، چه اتفاقی می‌افتد؟ در این بورس، چه اتفاقی افتاده است؟ چقدر مردم شاکی هستند؟ به نظر من شاکی‌های مردمی را بیشتر می‌کنیم. تبلیعاتی راه انداختند و خیلی از مردم خودروی زیر پای خود را فروختند و سهام خریدند. بعدا دلار بالا رفت و بورس فرو ریخت. مردم نه خودروی خود را داشتند و نه سهام‌شان ارزشی داشت. دولت جدید وظیفه سنگینی در قبال مردم دارد. باید بساط دزدی‌های به این بزرگی را برچیند و بعد سفره مردم را پررونق‌تر کنند. به کسب و کار مردم کمک کنند.

* استقلالی بودم

او درباره اینکه جایی گفته بود قبلا استقلالی بوده و بعد پرسپولیسی شده، گفت: من استقلالی بودم و فقط یکی از برادرانم پرسپولیسی بود. من برای استقلال اردبیل هم بازی می‌کردم ولی موقعی که به پرسپولیس آمدم، همه خانواده‌ام پرسپولیسی شدند.

چطور سخنگوی سایپا که علیه من حرف زد، مدیرعامل استقلال شد؟

علی دایی درباره مشکلاتی که استقلال در سال‌های اخیر با آن درگیر بوده، توضیح داد: مگر می‌شود سخنگوی باشگاه سایپا که فقط او را آوردند که در شبکه خبر علیه من صحبت کند، مدیرعامل استقلال شود؟ آن‌ها پاداش کاری که کردند را گرفتند. من اصلا ایشان را ندیده بودم و تازه سخنگوی باشگاه سایپا شده بود. من زمانی که فهمیدم مدیرعامل استقلال شده،‌ جا خوردم ولی باید پاداش کاری که کرده بود را می‌گرفت. مدیران استقلال اینکاره نیستند. استقلال باشگاه بزرگی است و بازی‌های خوبی انجام می‌دهد. ما اگر فکر خوشحال کردن مردم باشیم باید از تیم‌های پرطرفدارمان حمایت کنیم.

* مجیدی به تنهایی نمی‌تواند کاری کند

او درباره عملکرد فرهاد مجیدی تصریح کرد: فرهاد به تنهایی نمی‌تواند کاری کند. یک تیم فوتبال فقط کادر فنی‌اش نیست. کادر بیرونی باید قوی‌تر باشد. ما باید به این مسائل نگاه کنیم. تیم‌های بزرگ، کادر مدیریتی بزرگ می‌خواهد. زمانی که در بایرن بودم، بکن باوئر و رومنیگه و تمام بزرگان آلمان در آن تیم بودند.

* پرسپولیس از زمان برانکو شاکله‌اش را پیدا کرد

پیشکسوت فوتبال ایران درباره پرسپولیس گفت: پرسپولیس از زمان برانکو شاکله‌اش را پیدا کرد. کسانی که به تیم آمدند به جز کالدرون خوب کار کردند. همچنین هواداران همیشه کنار تیم بودند. اگر نگاه کنید زیاد در تیم تغییری ایجاد نشده و الان هم کادر فنی قوی‌ای دارد. پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان رسید و این شوخی نیست. استقلال و سپاهان هم توانایی این کار را دارند ولی پرسپولیس این شاکله را پیدا کرده و خوب عمل می‌کند. این کمک می‌کند که نتیجه بگیرد.

* باید سفیرهای خوبی برای ایران باشیم

علی دایی درباره شکسته شدن رکورد گل‌های ملی‌اش توسط رونالدو و نقل قولی که از سوی او منتشر شد که گفته ۱۱۱ گل ملی دارد، اظهار کرد: این مقایسه اصلا درست نیست. رونالدو در سطح بالاتری از ما بازی کرده و از ۱۸ سالگی در بهترین تیم اروپا یعنی منچستر یونایتد بازی کرده است. او در زمین فوتبال یک قهرمان است و در بیرون از فوتبال هم یک جنتلمن واقعی است. فیفا مرجع تمام فوتبال دنیاست و زمانی که می‌گوید علی دایی ۱۰۹ گل ملی زده، من نمی‌توانم بگویم ۱۱۱ گل ملی زدم. من می‌دانستم که یک زمانی این رکورد شکسته می‌شود. رونالدو آنقدر آماده و خوب است که بتواند تمام رکوردها را بشکند. مطمئنا شیطنت ورزش سه بود که چنین کاری کرد و از قول من زد که ۱۱۱ گل ملی زدم. البته شیطنت نیست و باید اسم دیگری رویش بگذارم. این‌ها به هدفشان نمی‌رسند. اول صحبت‌هایم گفتم که ما باید آنقدر سفیرهای خوبی برای ایران باشیم که مردم جهان از یک دید دیگر به ما نگاه کنند. این برای من مهم است. رکورد برای من نبوده و نیست و برای مردم ایران و بازیکنانی که با من بازی می‌کردند، است. این رکورد یک رکورد دسته‌جمعی بود.

* رونالدو با پاسخ دادن به من، بزرگی خود را نشان داد

او درباره پاسخ محبت آمیز رونالدو گفت: ایشان به من لطف داشتند. من انتظار چنین پیامی را از او نداشتم. او بزرگی خود را نشان داد.

* اگر پیشنهاد سرمربی‌گری تیم ملی باشد، فکر می‌کنم

علی دایی درباره شایعاتی مبنی بر برگشت او به تیم ملی و این که آیا به پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی فکر می‌کند گفت: مطمئنا آدم به این مساله فکر می‌کند. اگر شرایط درست و خوب باشد، قبول می‌کنم. آدم در یک لباس دیگر می‌تواند به مردم خدمت کند. الان نه این شرایط را می‌بینم و نه اینکه خودم بتوانم چنین کاری را انجام دهم.

* کرونا زندگی خیلی‌ها را خراب کرد

او درباره شیوع کرونا و درگذشت علی انصاریان و مهرداد میناوند و شرایط زندگی خودش در دوران این بیماری، اظهار کرد: من باز هم به مردم خوبمان، خانواده‌های آقای میناوند و انصاریان تسلیت می‌گویم. خاطرات ورزشی و فوتبال من با مهرداد بود. الان هم باور نمی‌کنم که مهرداد کنار ما نیست. با انصاریان یکی دو بار بازی کردیم و زیاد با هم نبودیم و خاطره مشترک نداریم اما مهرداد عضو اصلی خاطرات فوتبالی من است. متاسفانه کرونا زندگی خیلی‌ها را خراب کرد. خیلی از عزیزان‌مان را از دست دادیم. باز هم به سیستمی برمی‌گردد که به شما گفتم.

* هر که می‌تواند واکسن بزند،‌ باید بزند

وی با تاکید بر اینکه با انجام واکسیناسیون جلوی شیوع این بیماری گرفته می‌شود ادامه داد: هر چقدر بتوانیم واکسیناسیون کنیم، مطمئنا شیوع این بیماری را کمتر می‌کنیم. هر کسی بتواند واکسن بزند، باید بزند. چه خارج از ایران و چه در داخل ایران باید این واکسن را بزنیم. کسی نباید منتظر باشد. اگر این امکان را دارند که واکسن بزنند، باید بزنند. بعضی‌ها می‌گویند چون مردم نزدند، من هم نمی‌زنم. این تفکرات غلط است.

* واکسن زدم چون نگران خانواده و اطرافیانم هستم

کاپیتان سابق تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا خودش واکسن زده است گفت: من خارج از ایران واکسن زدم. دلیلی هم ندارد که بگویم نزده‌ام. من نگران خانواده، دخترم و … هستم. من کارم این است که در دفترم با خیلی‌ها در ارتباط باشم. حداقل به این شکل مبتلا نمی‌شوم و به خانواده‌ام آسیبی نمی‌رسد. واکسیناسیون خیلی مهم است. من می‌توانستم بگویم نزده‌ام اما واکسن زده‌ام. مسافرت رفتم و قبل از عید واکسن زدم. کسی با واکسن نزدن و زدن پهلوان نمی‌شود. چرا به دروغ بگویم که واکسن نزده‌ام.

* اگر کسب و کار را تعطیل کنیم،‌ سفره مردم چه می‌شود؟

دایی درباره مشکلات کسب‌وکارها در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: مطمئنا خیلی آسیب رسانده است. در این وضعیت کرونایی، رستوران باز کرده بودم و حداقل ۵۰ تا ۶۰ نفر مستقیما نان می‌بردند. خیلی مواقع بود که دو هفته تا یک ماه تعطیل کردم. همه این‌ها تحت الشعاع کرونا قرار گرفته است. کارمندی که احتیاج دارد و نتواند کار کند، از کجا تامین معاش می‌کند؟ شانس آوردیم که به فکر درآمد نبودیم که بخواهیم درآمدی داشته باشیم یا در بحث پوشاک و فروشگاه ورزشی دو، سه سال است که واردات ممنوع شده است. ما چه کردیم؟ کرونا آمد و تعطیل شدیم. این اتفاق کارهای مردم را تحت الشعاع قرار داده است. ما زمین نخوردیم چون فکر درآمدزایی از رستوران و جاهای دیگر نبودیم. به خاطر علاقه خودم این کار را کردم که ۵۰، ۶۰ نفر نانی به خانه خود ببرند. باید این مسائل را جبران کنیم. خیلی راحت است که بنشینم و بگویم یک ماه تعطیل است. سفره مردم چه می‌شود؟ کسی که حقوق نگیرد، چه کار می‌کند؟ متاسفانه تصمیمات ما طوری است که از همان سیستم می‌آید. این باعث شده که این همه جوان بیکار، دزدی و یقه گیری کنند و هزاران اتفاق دیگر بیفتد. اولین چیز این است که از نظر اقتصادی مردم را تامین کنیم.

* خانواده‌ها مراقب فرزندانشان باشند که به دام اعتیاد نیفتند

وی درباره سرقت از او و دزدیدن گردنبندش اظهار کرد: گردن‌بند را پیدا کردیم ولی رضایت نداده‌ام. چرا رضایت بدهم؟ کسی که این کار را کرده بود، بیش از ۵۰ مورد تخلف و سرقت داشت. این اتفاقات برای هر کسی می‌تواند رخ دهد. در جامعه ما متاسفانه مواد مخدر به وفور پیدا می‌شود. خرج یک معتاد پنج تا شش برابر بیشتر از من و شماست و به خاطر آن به چنین کارهایی دست می‌زنند. از همه می‌خواهم که در خانواده‌های خود مراقب این مساله باشند و به دقت بچه‌ها و همسران خود را زیر نظر داشته باشند که چنین اتفاق خانمان سوزی نصیب هیچ خانواده ایرانی نشود.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز