کد خبر : 78488
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲:۲۲

/ خبرهایی از جشنواره تئاتر دانشگاهی/

/ خبرهایی از جشنواره تئاتر دانشگاهی/

از اعلام برنامه های جشنواره تئاتر دانشگاهی در روز دوم تا رونمایی از سه کتاب پژوهشی تئاتر از جمله خبرهای این رویداد است. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران؛ مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم

/ خبرهایی از جشنواره تئاتر دانشگاهی/

از اعلام برنامه های جشنواره تئاتر دانشگاهی در روز دوم تا رونمایی از سه کتاب پژوهشی تئاتر از جمله خبرهای این رویداد است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران؛ مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» با ترجمه سارا رسولی‌نژاد و مهدی مشهور، کتاب «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» با ترجمه نریمان افشاری و کتاب «گفتگو با برشت» با ترجمه محمدرضا خاکی به چاپ رسیده است و در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.
وی در ادامه نامه‌ای از طرف محمدرضا خاکی که به دلیل ابتلا به بیماری شرایط حضور در مراسم را نداشت، قرائت کرد. در قسمتی از این نامه آمده است: دوستان، دانشجویان و همکاران جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران سلام. قبل از هر سخنی، به خاطر اینکه نتوانستم امروز در کتارتان باشم عذر خواهی می کنم. سختی این روزهای کرونایی روحم را آزرده و جسمم را بیمار کرده است. همه ما رویای مشترک داریم و تئاتر رویای مشترک همه ماست و نیاز به یک کار گروهی دارد. بدون هیچ فعالیت گروهی تئاتر شکل نمی‌گیرد، پیشنهاد من این است که داستان تئاتر را از دل جامعه بیرون بیاورید و درباره‌ آن نمایشنامه بنویسید. تئاتر را آیینه اجتماع خوانده‌اند، شما آینده این سرزمین هستید و به همه شما شادباش می گویم.

در ادامه مراسم محمدهادی عسگری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در جشنواره تئاتر دانشگاهی، دانشجویان میدان دار هستند، اظهار کرد: وقتی دانشجویان خود را متعلق به جشنواره و برعکس بدانند باعث تداوم این رویداد می شود و تئاتر دانشگاهی جشنواره مهمی است و تا کنون روند خوب و رو به رشد و مخاطبان بسیاری داشته است.
وی ادامه داد: دانشجویان در تلاش هستند که جشنواره را به جایگاه واقعی خود برسانند. امروز علاوه بر افتتاحیه بخش اصلی جشنواره سه کتاب در حوزه پژوهشی رونمایی شد.
مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: سینما و تئاتر حرفه‌ای مدیون تئاتر دانشگاهی ایران است و در ادوار مختلف دانشجویان مستعدی از خروجی‌های جشنواره دانشجویی در فیلم‌ها و سریال‌ها حضور داشته‌اند.
هادی عسگری با بیان اینکه یکی از وظایف دانشگاه این است که علاوه بر امیدبخشی به انتقال این حس بپردازد، گفت: یکی از ویژگی های که فعالیت های فرهنگی باید داشته باشند این است که استمرار داشته باشد. این دوره از جشنواره با در نظر گرفتن نکات بهداشتی برگزار شد؛ در شرایطی که روح و روان مردم آسیب دیده است باید دانشگاه‌ها امید را تزریق کنند. جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران برنامه وزارت علوم است و ما فقط تسهیل‌گر هستیم و امید وارم در سال های آینده شاهد رشد کیفی آثار باشیم.
در ادامه امیر حسین حریری مدیر تالار مولوی عنوان کرد: یکی از کارکردهای جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران، چاپ کتاب‌هایی است که ماندگار می‌شود و به عنوان منابع جدی درسی در دانشگاه‌ها استفاده خواهد شد.
در بخش پایانی سارا رسولی نژاد، مترجم و پژوهشگر تئاتر، درباره رونمایی از کتاب “تئاتر توماس اوستر مایر” گفت: این کتاب جلد دوم از پروژه سه گانه‌ای‌ است که من و آقای مهجور در ذهن داشتیم‌. این کتاب بیوگرافی و نقدهای اوستر مایر نیست بلکه نگاه یک کارگردان در ساخت تئاتر است.
وی ادامه داد: کتاب “تئاتر توماس اوستر مایر” مانند یک کارگاه چند ساعته است و همه افرادی که در این زمینه تحصیل می‌کنند و علاقه‌مندان به اجراهای اوستر مایر می توانند از این کتاب استفاده کنند.
مترجم کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» یکی از جذایت‌های این کتاب را نگاه اروپایی به مسائل علمی دانست و افزود: چیزهایی که اروپایی‌ها در مستند سازی و مکتوب کردن آموخته‌های خود دارند و آن را به بقیه یاد می‌دهد در این کتاب دیده می‌شود و مثل دیگر کتاب‌ها دنبال معنی و تشریح کردن اجرا نیست بلکه رویکردی کاملا علمی دارد.
رسولی نژاد با بیان اینکه مهمترین تالار گفت و گوی سالیانه در ایران تئاتر دانشگاهی است، گفت: همیشه ایده‌هایی در تئانر دانشگاهی استفاده می‌شود که باید ثبت شود. خیلی خوشحالم که کتاب در جایی درست رونمایی شد.
در پایان مراسم از سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر»، «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» و «گفتگو با برشت» با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مدیر تالار مولوی، هوشنگ قوانلو، سامان خلیلیان، جابر رمضانی و نمایندگان انتشارات مات رونمایی شد.
.

برنامه روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاهی اعلام شد
بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در دومین روز از اجراهای بخش صحنه‌ای و «تجربه‌های اجرا» با 5 نمایش و 8 نوبت اجرا میزبان مخاطبان این رویداد و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی است.
در ادامه اجرای آثار بخش‌های صحنه‌ای و تجربه‌های اجرای بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، این رویداد امروز(شنبه 12 تیر) میزبان نمایش «پاپ ژپتو» به کارگردانی محمدرضا محمودی در سالن اصلی تالار مولوی است که در دو سانس 16 و 19 اجرا می‌شود. نمایش «شب شک» به کارگردانی امیرحسین بریمانی از ساعت 17:30 در سالن کوچک تالار مولوی و نمایش «فریاد خاموش» به کارگردانی هادی عطایی در دو سانس 16 و 17:30 در عمارت نوفل لوشاتو در بخش صحنه‌ای به روی صحنه خواهند رفت.
نمایش‌های «باغ وحش» به نویسندگی رودابه سرمدی و کارگردانی فرشته اعظمی در سانس های 16 و 18 در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و نمایش «همانند» به نویسندگی و کارگردانی فرزانه جعفرنیا از ساعت 21 در پلتفرم عمارت روبرو در بخش تجربه های اجرا میزبان علاقه مندان به هنرهای نمایشی هستند.
بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به دبیری سید مجتبی جدی و به همت اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در بخش‌های صحنه، مناطق، تجربه‌های اجرا، پژوهش(جایزه دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی)، نمایشنامه‌نویسی(جایزه اکبر رادی)، ترجمه( جایزه دکتر محمدرضا خاکی)، بین‌الملل، اساتید، جشنواره جشنواره‌ها ، رادیو تئاتر، ماکت صحنه، عکس، پوستر، کارگاه‌ها و درس گفتارها ۱۱ تا ۱۹ تیر ماه در حال برگزاری است.
شایان ذکر است، با توجه به شیوع موج پنجم و اعلام وضعیت قرمز و تاکید مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر تعطیلی همه اجراهای تئاتر، اجراهای جشنواره مطابق جدول، با رعایت کامل موازین بهداشتی با حضور هیأت داوران برگزار می‌شود.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز