کد خبر : 89560
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۳:۵۱

از شُور زاینده‌رود تا شَر کرونا

از شُور زاینده‌رود تا شَر کرونا

ایسنا/اصفهان می‌گویند هر جا آب هست، آبادانی هم هست؛ اما سال‌هاست آب از بستر رودخانه‌ای که به زنده‌بودن شهره بوده رخت بسته و رد زاینده‌رود همچون زخم خشکیده‌ای بر صورت نصف جهان باقی‌مانده است. حالا چند روز است جریانی هرچند اندک و موقت در بستر زاینده‌رود جاری‌شده، اما باوجوداینکه مردم اصفهان می‌دانند خیلی زود باید دوباره

از شُور زاینده‌رود تا شَر کرونا

ایسنا/اصفهان می‌گویند هر جا آب هست، آبادانی هم هست؛ اما سال‌هاست آب از بستر رودخانه‌ای که به زنده‌بودن شهره بوده رخت بسته و رد زاینده‌رود همچون زخم خشکیده‌ای بر صورت نصف جهان باقی‌مانده است.

حالا چند روز است جریانی هرچند اندک و موقت در بستر زاینده‌رود جاری‌شده، اما باوجوداینکه مردم اصفهان می‌دانند خیلی زود باید دوباره با زندگی زنده رود خداحافظی کنند، همچنان از دیدن جریان آب در این رودخانه به وجد آمده و خوشحال‌اند.

موج پنجم کرونا و شیوع کرونای دلتا با سرایت‌پذیری بسیار بالا، وضعیت قرمز اصفهان و قرمز شدن شهرهای استان یکی پس از دیگری، افزایش تعداد بیماران و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌های استان هم مانع از اشتیاق و استقبال مردمی نمی‌شود که تماشای آب در زاینده‌رود سال‌هاست بزرگ‌ترین حسرتشان شده است.

گرمای سوزان تیرماه، کمبود آب و برق، مشکلات اقتصادی و اجتماعی، موج‌های پی‌درپی بیماری و طولانی شدن انتظار برای واکسیناسیون هر یک به‌تنهایی کافی است تا ظرف تاب‌آوری شهروندان سرریز شده و مردم خسته و بی‌طاقت به جریان چند روزه آب در زاینده‌رود دل‌خوش شوند.

جریان شادی در حاشیه زاینده‌رود

این روزها شاهد انتشار فیلم‌ها و تصاویر زیادی از شادی مردم در حاشیه رودخانه زاینده‌رود و به‌ویژه اطراف پل‌های تاریخی این شهر هستیم. شادی این روزهای مردم اصفهان در کنار زاینده‌رود همچون شادی والدین برای فرزندی غریب است که بازگشتش غم دوری طولانی را می‌شوید و با خود می‌برد.

با شروع روز شاهد حضور شهروندان اصفهانی در پارک‌ها و فضای سبز حاشیه زاینده‌رود هستیم، از سالمندانی که برای ورزش و نرمش صبحگاهی به حاشیه زاینده‌رود آمده‌اند، تا مادر و فرزندی که بعد از مدت‌ها خانه‌نشینی حالا آمده‌اند تا هوایی تازه کنند و کارمندانی که زودتر از هر روز از خانه بیرون زده‌اند تا قبل از رفتن به محل کار از فرصت دیدن زاینده‌رود بی‌بهره نمانند.

اصفهانی‌ها از همان ساعات اولیه روزهای طولانی و کلافه کننده تیر ماه خود را به حاشیه زاینده‌رود می‌رسانند و هم‌نشین جریان آب در زنده رود می‌شوند، در کنار آب ورزش صبحگاهی می‌کنند، صبحانه می‌خورند، قدم می‌زنند، آواز می‌خوانند و …

با گرم شدن هوا و آفتاب سوزان تیرماه کم‌کم از تعداد رهگذران و تماشاگران زاینده‌رود کاسته می‌شود، اما این فضا در مقایسه با روزهای دیگر همچنان شلوغ و پر رفت‌وآمد است. با رخت بستن خورشید از آسمان و خنک شدن هوا دیگر جای پارک در سرتاسر مسیر حاشیه رودخانه پیدا نمی‌شود و ترافیک سنگینی در مسیرهای منتهی به زاینده‌رود در شهر اصفهان شکل می‌گیرد.

جریان زنده رود، سرزندگی دوباره را به شهر برگردانده و مردم خسته و کلافه از روزگار سخت کرونایی، حالا آمده‌اند تا در این فضا برای ساعاتی هرچند اندک، فارغ از مشکلات و سختی‌ها، دوباره رنگ شادی و نشاط را ببینند و به قول اصفهانی‌ها غم‌هایشان را به آب بسپارند.

شلوغی و ترافیک تنها به خیابان‌ها و مسیرهای اطراف رودخانه زاینده‌رود محدود نمی‌شود و عصر و حوالی غروب دیگر در بیشتر پارک‌ها، بوستان‌ها و فضای سبز اطراف زاینده‌رود جای سوزن انداختن نیست.

شب‌نشینی تابستانه در جوار زنده رود

شب‌نشینی‌های تابستانه در کنار زاینده‌رود بخشی از فرهنگ مردم اصفهان بوده که در خاطرات همه نسل‌ها مشترک است، حتی خشک بودن بستر زاینده‌رود هم مانع حضور مردم در این فضا و گذراندن شب‌های بلند تابستانی نبود، اما حالا جریان آب در زاینده‌رود بهانه‌ای شده تا بیشتر خانواده‌ها این فرصت اندک را غنیمت بشمردند و اوقات فراغت خود را در کنار زاینده‌رود سپری کنند.

اگرچه به خاطر وضعیت قرمز شهر اصفهان و محدودیت‌های کرونایی موج پنجم، چراغ بیشتر پارک‌ها و بوستان‌های اصفهان در این روزها کم‌فروغ است، اما حتی تاریکی هم مانع حضور خانواده‌های اصفهانی در اطراف زاینده‌رود نمی‌شود و با تاریک شدن هوا، چراغ‌های کم‌نور و پرنور و حتی چراغ‌قوه گوشی‌های تلفن همراه روشن می‌شود، اما خبری از رفتن به خانه‌ها نیست و شهر تا پاسی از شب‌بیدار است.

تماشای شادی و سرزندگی مردم با زنده شدن زاینده‌رود برای هر رهگذری لذت‌بخش است، اما نمی‌توان از نگرانی‌های کرونایی غافل شد. این روزها بیشتر مردمی که در کنار زاینده‌رود در حال تفریح و شادی هستند ماسک به‌صورت ندارند و خبری از فاصله اجتماعی هم نیست.

در میان جمعیت شهروندان مسئولیت‌پذیری هستند که از دیگران می‌خواهند ماسک بزنند، اما گرما بهانه‌ای برای نزدن ماسک شده و این در حالی است که دود این بی‌توجهی به چشم همه مردم می‌رود.

تدابیر سخت‌گیرانه پلیس با ترددهای شبانه

سرهنگ محمدرضا محمدی- رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان‌ اصفهان با اشاره به آخرین وضعیت منع تردد و محدودیت‌های ترافیکی برابر مصوبه ستاد استانی کرونا، گفت: این روزها شاهد افزایش نگران‌کننده حضور شهروندان در تفرجگاه‌ها خصوصاً حاشیه زاینده‌رود به دلیل بازگشایی آب رودخانه هستیم.

وی تأکید کرد: باهدف جلوگیری از گسترش بیماری و حفظ سلامت جامعه، کسانی که به‌صورت غیرمجاز از ساعت ۲۲ تردد داشته باشند، به دلیل ترددهای غیرضروری و مجاز جریمه ۲۱۰ هزارتومانی خواهند شد.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا ۳ بامداد ممنوع است، اعلام کرد: دوربین‌ها و مأموران راهنمایی و رانندگی نسبت به اعمال قانون اقدام می‌کنند.

عبور از موج پنجم با رعایت محدودیت‌ها

حجت‌الله غلامی-سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، از مردم خواست در وضعیت قرمز کرونا و به‌خصوص دو هفته محدودیت‌های مقابله با آن کمتر در پارک‌ها، مراکز تفریحی و تفرجگاه‌ها حضور یابند و افزود: درحالی‌که پارک‌ها تاریک و توقف در حاشیه پارک‌ها ممنوع است، متأسفانه برخی افراد با بردن روشنایی به داخل پارک همچنان اصرار به دورهمی دارند، اما از مردم می‌خواهیم تا پروتکل‌های مقابله با کرونا را رعایت کنند تا از موج پنجم مقابله با کرونا عبور کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اجرای محدودیت‌های کرونایی به مدت دو هفته تا پایان مردادماه اجرا می‌شود و امیدواریم با اجرای درست آن از موج پنجم کرونا عبور کنیم.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان ابراز امیدواری کرد؛ طی این دو هفته درصد واکسیناسیون در کشور و استان افزایش یابد تا ایمنی در جامعه بالا رود تا کمتر متوسل به این‌گونه محدودیت‌ها شویم.

آن‌گونه که کمال حیدری-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و رئیس مرکز بهداشت استان اعلام کرده رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اصفهان به زیر ۵۰ درصد رسیده، درحالی‌که در سه ماه گذشته این عدد بالای ۸۰ درصد بود.

مردم خودشان نگران سلامتشان باشند

رضا فدایی-مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان دراین‌باره به ایسنا گفت: در شرایطی که هنوز کرونا فعالانه در جامعه در گردش است همه ما باید استفاده از ماسک، شست و شوی دست‌ها و خودداری از حضور در اماکن شلوغ را جدی بگیریم.

وی بابیان اینکه مصادیق بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه زیاد است اما به‌ویژه تجمع افراد در فضاهای بسته مثل رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ مخاطره‌آمیز است، افزود: صرف‌نظر از اینکه دولت چه محدودیت‌هایی در این شرایط وضع کند، مردم خودشان باید نگران سلامت خودشان باشند و از حضور در این فضاها خودداری کنند.

مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت استان ادامه داد: به‌طور قاطع نمی‌توانم بگویم اما تجمع در محیط‌های سربسته پرخطرتر از فضاهای باز است، بااین‌وجود در فضاهای بازهم اگر افراد دورهم و در فاصله نزدیک به هم باشند احتمال انتقال بیماری وجود دارد و بهتر است درمجموع از حضور در مکان‌های شلوغ خودداری کرده و استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

وی با تأکید بر اینکه حتی افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند نیز باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، چون هنوز پوشش واکسیناسیون در جامعه ما پایین است، افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌تواند سرعت انتشار ویروس از هر نوعی که باشد را کم کند و مهم کار برای پیشگیری از بیماری در شرایط کنونی رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

نگرانی از کمرنگ شدن پروتکل‌های بهداشتی

فدایی خاطرنشان کرد: متأسفانه رعایت پروتکل‌های بهداشتی شاید به دلیل طولانی شدن اپیدمی در بین مردم کمرنگ شده و این موضوع باعث نگرانی است.

وی در مورد واکسن برکت نیز گفت: واکسن برکت به تعداد بسیار محدودی به دست ما رسید که مقداری از آن برای کسانی که در جریان برگزاری انتخابات در فضاهای فشرده حضور داشتند استفاده شد اما هنوز به‌طورجدی مثل واکسن‌های دیگر مورداستفاده قرار نگرفته است. واکسن‌های خارجی نیز به‌تدریج هرچند روز یک‌بار به دست ما می‌رسد و افراد ۶۵ سال به بالا را واکسینه می‌کنیم.

سرعت اندک واکسیناسیون، پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها، افزایش شهرهای قرمز کرونایی و کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی زنگ خطر جدی است که امید می‌رود در کنار شادی و نشاط چندروزه زاینده‌رود باعث غفلت از آن نشود تا موج پنجم را با کمترین خسارت پشت سر بگذاریم.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز