کد خبر : 89145
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲:۴۹

روایت «خانم کماندو» از چالش‌های خاموش کردن آتش در ارتفاعات نارک گچساران

روایت «خانم کماندو» از چالش‌های خاموش کردن آتش در ارتفاعات نارک گچساران

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد خانم کماندویی که به گفته کمک خلبان از بالگرد در محل آتش سوزی جنگل‌های نارک گچساران و در نقطه صعب العبور پرید تا به کمک نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست برای اطفای آتش بشتابد؛ زن کوهنوردی که در میان تعجب همگان و با وجود مخالفت نیروهای داوطلب از همراهی کردن او، شجاعت

روایت «خانم کماندو» از چالش‌های خاموش کردن آتش در ارتفاعات نارک گچساران

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد خانم کماندویی که به گفته کمک خلبان از بالگرد در محل آتش سوزی جنگل‌های نارک گچساران و در نقطه صعب العبور پرید تا به کمک نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست برای اطفای آتش بشتابد؛ زن کوهنوردی که در میان تعجب همگان و با وجود مخالفت نیروهای داوطلب از همراهی کردن او، شجاعت به خرج داده و پا به پای مردان برای خاموش کردن آتش کمک کرده است.

رقیه رحمانی، بانوی ۴۴ ساله گچسارانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفته، وسعت و گستردگی آتش سوزی، مهار آن را سخت کرده بود و درد آنست که جلوی چشمانمان درختان جنگلی بلوط نارک و خامی با پوشش غنی و پر پشت سوخت و کاری از دستمان ساخته نبود.

آنچه حاصل تلاش‌شان بعد از یک روز کاری سخت است پاهای تاول زده و کوه غمی است که بر دوش‌شان سنگینی می کند؛ وقتی دید بیش از ۱۰۰ هزار درخت بلوط کهنسال و کوچک سوخت و او تنها توانست برایشان گریه کند.

جنگلهای زاگرس با خاک یکسان شده فقط به خاطر آتش زدن عمدی یک عده بیمار و دارای مشکلات خانوادگی. الله و اعلم اما آنچه مشخص است طبیعت انتقام خود را می گیرد و خداوند پاسخ آتش زنندگان طبیعت را می دهد.

رقیه با وجود مخالفت خانواده اما نمی تواند در خانه بنشیند و نظاره گر سوختن جنگلهای نارک و خامی شهرستان گچساران از جنگلهای زاگرس باشد.

او با طرح این سوال که مگر پیشینیان برای تفریح و چوپانی به طبیعت نمی رفتند، پس چرا آتش سوزی نبود و حالا این همه زیاد شده است؟ افزود: من هم مثل هزاران نفری که هر روز برای کمک به مهار آتش سوزی جنگل‌های نارک و خامی تلاش می کردند، بودم و فقط چون خانم هستم باور نکرده اند که یک خانم را در شرایط ببینند.

وی با بیان این مطلب که از سال ۹۵ شروع به فعالیت در عرصه محیط زیست کرده، اما حفاظت از محیط‌زیست همیشه در ذاتش بوده یادآور شد: از روزی که معلم شدم همیشه تنها ریاضی تدریس نمی‌کردم بلکه سعی داشتم به دانش‌آموزان در خصوص حفاظت از محیط زیست و نریختن زباله در طبیعت آموزش دهم. طبیعت دوستی از قدیم در ذاتم بود و خانوادگی طبیعت دوست هستیم.

این بانوی فعال محیط زیست و کوهنورد مهمترین مشکل و چالش مهار آتش سوزی جنگل‌های نارک(عرصه منابع طبیعی) و خامی(منطقه حفاظت شده) گچساران را گستردگی آتش دانست و خاطرنشان کرد: آتش در دو جبهه بود، صبح که برای اعزام به منطقه نارک که طعمه آتش شده بود به فرودگاه گچساران می‌رفتیم نیروهای محیط زیست می‌گفتند برای کمک با ما بیایید، نیروهای منابع طبیعی می‌گفتند به ما کمک کنید.

رحمانی گرمای هوا، وزش باد شدید، شیب تند، کوهستانی و سخت گذر و صخره ای بودن را از دیگر چالش های مهار آتش سوزی جنگل‌های نارک گچساران عنوان و تصریح کرد: منطقه نارک دارای پوشش گیاهی و جنگلی انبوه و غنی بوده که این مسأله نیز در گسترش و سرعت آتش تاثیر گذار بود.

وی با بیان اینکه آتش سوزی نباید رخ دهد اما اگر رخ داد مهار آتش سخت است، ادامه داد: هنگام شب که از ارتفاعات برمی‌گردیم همه نیروها ناراحت هستند چرا که آتش جلوی چشمانمان درختان زیادی را طعمه کرد و به علت شدت آتش چیزی از دستم بر نمی آمد.


این فعال محیط زیست شهرستان گچساران عنوان کرد: امکانات و نیرو برای مهار آتش جنگل‌های نارک و خامی کم نبود اما بالگرد دیر به منطقه اعزام شد.

رحمانی تاکید کرد: ای کاش بخشی از این همه هزینه میلیاردی که برای مهار آتش‌سوزی شده را در زمینه آموزش و فرهنگ‌سازی خرج می کردیم تا الان با چنین وضع و شرایطی مواجه نباشیم.

وی اظهارکرد: این چند روز اخیر بطری های آب معدنی زیادی توسط نیروها و داوطلبان مهار آتش در جنگل‌ها رها شده که در آینده می‌توانند همچون کبریت و ذره بین عمل کنند و منجر به آتش‌سوزی شوند.

این بانوی کوهنورد گفت: دردها و مشکلات خاموش کردن آتش سوزی در جنگل ها از نداشتن بالگرد مخصوص استان، مشکلات مالی و فرهنگی گرفته تا سایر مشکلات، خیلی زیاد هستند.

رقیه هدفش را از کمک به مهار آتش سوزی ها، ادای دینش به طبیعت دانسته و درباره نحوه شروع فعالیتش در عرصه محیط زیست می گوید: روز یکم شهریور ماه سال ۹۶ اولین تجربه حضور خود برای کمک به مهار آتش سوزی جنگل ها را داشته و هر بار که می رود برخی ها می‌خندند و می‌گویند خانم شما می‌خواهید کجا بروید و چکار کنید؟ حتی دیروز وقتی که در حال سوار شدن برای انتقال به ارتفاعات جهت کمک به مهار آتش سوزی بودم خلبان بالگرد گفته «این خانم می‌خواهد بیاید چه کار کند»، بعد از پرواز امکان نشستن بالگرد در ارتفاعات نبود اعلام شد برای پیاده شدن بپرید و اولین نفر بودم که برای پیاده شدن از بالگرد پریدم بعد کمک خلبان گفت؛ «این خانم کماندو بود»

وی خاطرنشان کرد: برای مهار آتش سوزی ترسی ندارم اما توصیه نمی کنم که هیچ خانمی برای مهار آتش برود، هر وقت می‌خواهم که برای مهار آتش سوزی بروم، خواهران البرز زارعی از من می خواهم که همراهم بیایند اما نمی پذیرم چون کار سختی است.


این بانوی فعال محیط زیست ادامه داد: لحظه‌ای که البرز زارعی در آتش سوخت در صحنه بودم، دیدم که لباس هایش سوخت و هر وقت برای خاموش کردن آتش می‌روم لباس اضافی همراه خودم می‌برم.

وی تاکید کرد: به علت گستردگی خط آتش، آتش‌سوزی جنگل‌های نارک و خامی به طول انجامید چراکه در چند جبهه شاهد آتش سوزی بوده ایم.

وی ادامه داد: البته طبیعت انتقام خود را می‌گیرد و کسانی که طبیعت را آتش می زنند جوابشان را در همین دنیا می‌گیرند.

این فعال محیط زیست عنوان کرد: یک درخت چندین ساله بلوط جلوی چشمم در آتش سوخت، کاری از دستم بر نیامد و تنها برایش گریه کردم.

وی بیان کرد: در یک هفته اخیر چند هزار هکتار جنگل پرپشت و انبوه در منطقه نارک و خامی گچساران سوخت، بیش از ۱۰۰ هزار درخت بلوط کهنسال و کوچک در این آتش سوزی سوخت و از بین رفته است.

گفتنی است که آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد از روز پنجشنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۰ آغاز شد و پس از هفت شبانه روز با وجود تلاش‌های صورت گرفته از زمین و هوا توسط نیروها و بالگردها، بعلت وزش باد شدید، دمای هوای ۵۰ درجه سانتیگراد، سخت گذر و صعب العبور بودن منطقه و شیب تند، چهارشنبه شب طبق گفته فرماندار گچساران کنترل و مهار شد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید باتری ماشین کره ای و خارجی

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز