کد خبر : 78794
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - ۳:۰۶

تأثیر کرونا بر باغ کتاب

تأثیر کرونا بر باغ کتاب

مدیرعامل باغ کتاب تهران با تشریح تأثیر کرونا بر وضعیت این مجموعه، درحالی از تخفیف ۱۰ تا ۵۰ درصدی باغ کتاب خبر می‌دهد که تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شده است. به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، محسن جلالی فراهانی، مدیرعامل باغ کتاب در چهارمین سالگرد آغاز به کار این مجموعه، گزارشی از فعالیت‌های باغ کتاب

تأثیر کرونا بر باغ کتاب

مدیرعامل باغ کتاب تهران با تشریح تأثیر کرونا بر وضعیت این مجموعه، درحالی از تخفیف ۱۰ تا ۵۰ درصدی باغ کتاب خبر می‌دهد که تهران وارد وضعیت قرمز کرونایی شده است.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، محسن جلالی فراهانی، مدیرعامل باغ کتاب در چهارمین سالگرد آغاز به کار این مجموعه، گزارشی از فعالیت‌های باغ کتاب در این سال‌ها ارائه کرد و از تأثیر جدی شیوع ویروس کرونا بر این مرکز خبر داد.

او درباره مسیر طی‌شده باغ کتاب در این چهار سال گفت: در زمان راه‌اندازی باغ کتاب تهران، مقرر شد مکانی برای فراغت و استراحت خانواده‌های تهرانی و البته مسافران شهرهای دیگر باشد. با این تفاوت جدی که نمی‌خواهیم یک شهربازی روبسته بسازیم و قرار است در پس‌زمینه همه فعالیت‌های تفریحی، میزانی از آموزش هم وجود داشته باشد. الان در باغ کتاب بازی‌های زیادی وجود دارد، ولی بازی خنثایی در بین آن‌ها نیست. به همین دلیل به شعار معروف باغ کتاب رسیدیم که می‌گوید «کشف کن، تجربه کن، یاد بگیر». قرار است حین همه بازی‌ها، بچه‌ها چیزهای تازه‌ای یاد بگیرند. بعد از چهار سال، تا حدودی به اهداف اولیه رسیده‌ایم و بسیاری از اشکالات را هم با بازنگری برطرف کرده‌ایم. این اصلاحات روز به روز انجام شده است و الان در همان مسیر حرکت می‌کنیم.

کمبود برق و مشکلات مالی؛ مهم‌ترین مشکلات باغ کتاب

مدیرعامل باغ کتاب تهران درباره موانع گسترش فعالیت‌های این مرکز هم گفت: مجموعه باغ کتاب هنوز به بهره‌برداری کامل نرسیده و بخش‌هایی از آن نیمه‌تمام است. البته همه تلاشمان این بوده که این به چشم مردم نیاید و شاید خیلی‌ها متوجه نشده باشند که بعضی بخش‌های پروژه ناقص است. به عنوان مثال بام باغ کتاب هنوز کامل به بهره‌برداری نرسیده، چون آب و برق و فاضلاب آن تکمیل نشده است. حدود یک‌دهم فضای بام را به آمفی‌تئاتر روباز تبدیل کرده‌ایم که روزهای اخیر هم بازی‌های یورو را برای مردم نمایش می‌دهیم. این موانع زیرساختی باعث شده برخی کارها را نتوانیم در باغ کتاب محقق کنیم.

او افزود: مشکل دیگرمان کمبود برق است و تقریباً نیمی از میزان مورد نیازمان برق را در اختیار داریم. مثلاً پله‌برقی‌ها خاموش است و شهروندان باید از آسانسور استفاده کنند. یا مثلاً خیالستان را در تابستان خاموش کرده‌ایم.

جلالی فراهانی مشکلات مالی را یکی دیگر از موانع باغ کتاب دانست و گفت: باید این را در نظر داشت که در هیچ کجای دنیا از مجموعه‌ای مانند باغ کتاب انتظار سوددهی ندارند و چنین مکان‌هایی فقط در حدی درآمد دارند که بتوانند خودشان را اداره کنند. هزینه نگه‌داری تاسیسات، انشعابات، نیروی انسانی و… باعث می‌شود درآمد ما فقط کفاف اداره مجموعه را بدهد و دیگر به افتتاح بخش‌های جدید و… نرسد. ما در بهترین حالت توانسته‌ایم خودمان را اداره کنیم.

افتتاح پردیس تئاتر و موسیقی، آمفی‌تئاتر روباز و فروشگاه اینترنتی

مدیرعامل باغ کتاب تهران با بیان این‌که در این چند سال بخش‌های متعددی در باغ کتاب افتتاح شده است، افزود: این مجموعه در سال ۱۳۹۶ با هفت بخش آغاز به کار کرد و امروز ۳۰ بهره‌بردار مستقر داریم. مجموعه «فکربازیا» به عنوان یک مرکز تفریحی با بازی‌های متعدد بر اساس مبانی روانشناسی و هوش‌های هشت‌گانه گاردنر، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شد. بخش «روبوکیدز» در سال گذشته افتتاح شد که در آن یک منطق رباتیک به همان بازی‌های کودکانه ساده خانه‌های بازی افزوده شده که باعث می‌شود در جریان بازی یک کشف و یادگیری هم برای کودک اتفاق بیفتد.

او در ادامه بیان کرد: یکی از بخش‌های مهمی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به باغ کتاب اضافه شد، پردیس تئاتر و موسیقی باغ کتاب بود که یک استودیو ضبط موسیقی بسیار بزرگ دارد و گروه‌های بزرگ تا ۷۰ نفر نوازنده می‌توانند از آن استفاده کنند. یک بلک باکس با ۱۸۰ نفر ظرفیت برای اجرای نمایش دارد و سالن اصلی تئاتر آن هم با یک سن بسیار بزرگ به مساحت ۱۵۰ متر مربع، ۲۸۰ نفر ظرفیت تماشاگر دارد. این مجموعه در اوایل شیوع ویروس کرونا آماده شد و در یک سال اخیر به عنوان سالن تمرین در اختیار گروه‌ها قرار می‌گیرد.

به گفته جلالی فراهانی فروشگاه اینترنتی باغ کتاب هم چند ماهی است راه‌اندازی شده و شهروندان می‌توانند به صورت اینترنتی کتاب و سایر کالاهای باغ کتاب را از سایت shop.bagheketab.com خریداری کنند.

تاثیرات شیوع کرونا بر فعالیت باغ کتاب

او درباره تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر باغ کتاب  هم تصریح کرد: بزرگ‌ترین بخشی که از کرونا آسیب دید، صنعت تفریحات بود. سفرها لغو شد، هتل‌ها ضرر کردند، سینماها و شهربازی‌ها تعطیل شدند و… باغ کتاب هم چون اولین کارکردش تفریح و فراغت خانواده‌هاست، خیلی آسیب دید. در طول زمان‌هایی که وضعیت شهر تهران قرمز می‌شد، تعطیل بودیم و درآمد مجموعه به شدت کاهش یافته است.

مدیرعامل باغ کتاب تهران اضافه کرد: در این مدت همه تلاشمان را کردیم که شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنیم. باغ کتاب سقف بلندی دارد و نظارت سخت‌گیرانه‌ای بر استفاده از ماسک توسط کارکنان و مراجعان داریم. رعایت این نکات باعث می‌شود شهروندان با خیال آسوده‌تری به باغ کتاب بیایند، اما با این وجود برخی درآمدهایمان حذف قطعی شدند. مثلاً اردوهای دانش‌آموزی که صبح‌ها با همکاری مدارس برگزار می‌شد، باعث می‌شد باغ کتاب بسیار شلوغ شود. متاسفانه این ظرفیت با تعطیلی مدارس به کلی از بین رفت.

او با اشاره به دلیل تعطیلی باغ علم کودک گفت: باغ علم کودک تنها بخشی است که سقف آن مجزاست و از سقف اصلی باغ کتاب پایین‌تر است. اعضای ستاد مقابله با کرونا در بازدیدی که داشتند، گفتند صلاح نیست تا زمانی که تهران از وضعیت نارنجی خارج نشده، این بخش باز باشد. علاوه بر این، در شرایط کنونی برای فعال کردن باغ علم کودک کمبود برق داریم و حتی اگر وضعیت کرونا سفید بود، امکان این کار را نداشتیم.

تخفیف به مناسبت سالگرد افتتاح باغ کتاب

جلالی فراهانی کامل نگه داشتن منابع باغ کتاب را یکی از سخت‌ترین کارهای مدیریت این مجموعه دانست و توضیح داد: در یک کتابفروشی کوچک اگر کسی دنبال یک کتاب کم‌فروش بگردد و پیدا نکند، تعجب نمی‌کند. اما باغ کتاب به دلیل بزرگ بودنش، اصولاً باید کارکرد کامل بودن منابع را داشته باشد. منابع باغ کتاب باید به گونه‌ای باشد که وقتی کسی کتابی می‌خواهد، بتواند بین ترجمه‌های مختلف آن کتاب انتخاب کند. تأمین کتابفروشی‌ای با این ویژگی‌ها کار سختی است، چون باغ کتاب با پخش کار نمی‌کند و مستقیم با خود ناشران کار می‌کند. کتاب به‌روز گرفتن از ناشر هم کار ساده‌ای نیست.

او افزود: ما به طور مداوم تازه‌های نشر را رصد می‌کنیم و قبل از این‌که یک کتاب تازه را از ناشر بگیریم، به سرعت چند نسخه‌اش را از دفاتر پخش تأمین می‌کنیم که در روزهای اول در کتابفروشی باشد. بعد از چند روز کتاب را در تعداد بالا از ناشر می‌گیریم. این فرایند رو به بهبود است و گله از نبود یک کتاب در باغ کتاب کمتر از قبل شده است.

مدیرعامل باغ کتاب در پایان گفت: در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیر ماه به مناسبت سالگرد افتتاح باغ کتاب، تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده است. این تخفیف برای کتابفروشی بزرگسال و کودک و نوجوان و فروشگاه آثار هنری ۱۰ درصد و برای خدمات خانه کودک، روبوکیدز، اتاق فرار، فکربازیا و باغ علم نوجوان ۵۰ درصد خواهد بود.

البته فراهانی در حالی خبر از تخفیف در این مجموعه خبر می‌دهد که وارد موج پنجم کرونا شده‌ایم و رنگ‌ شهر تهران به لحاظ شیوع کرونا به قرمز تغییر پیدا کرده است.

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز