کد خبر : 87928
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۷:۰۸

باید نگاه‌ها به جهاددانشگاهی را تغییر دهیم

باید نگاه‌ها به جهاددانشگاهی را تغییر دهیم

ایسنا/فارس نماینده مردم شهرستان‌های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پتانسیل‌های جهاددانشگاهی، لزوم تغییر نگاه دستگاه‌های مختلف و مسئولان به این نهاد برای حمایت بیشتر و استفاده مطلوب‌تر از ظرفیت‌ها را با هدف تحقق اتکاء به توان داخلی، مورد تاکید قرار داد. دکتر سیدموسی موسوی، شامگاه دوشنبه ۲۱ تیر در دیدار با

باید نگاه‌ها به جهاددانشگاهی را تغییر دهیم

ایسنا/فارس نماینده مردم شهرستان‌های لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پتانسیل‌های جهاددانشگاهی، لزوم تغییر نگاه دستگاه‌های مختلف و مسئولان به این نهاد برای حمایت بیشتر و استفاده مطلوب‌تر از ظرفیت‌ها را با هدف تحقق اتکاء به توان داخلی، مورد تاکید قرار داد.

دکتر سیدموسی موسوی، شامگاه دوشنبه ۲۱ تیر در دیدار با رئیس جهاددانشگاهی استان فارس، ضمن یادآوری صبغه فعالیت‌های این نهاد از ابتدای شکل‌گیری تاکنون در کشور، گفت: جهاددانشگاهی یکی از نهادهایی است که از ابتدا با محوریت علم و پژوهش فعالیت‌های خود را آغاز و جاذبه بسیاری نیز در این زمینه در کشور ایجاد کرد.

وی با اشاره به ارائه گزارش فعالیت‌های جهاددانشگاهی فارس از سوی رئیس این نهاد گفت: این فعالیت‌ها دانش‌محور و با محوریت علم انجام شده‌اند و شاید پیش از این هم در این عرصه ورود شده بود اما اکنون این فعالیت‌ها بسیار بیشتر شده است.

لزوم معرفی هرچه بهتر و بیشتر ظرفیت‌های جهاددانشگاهی

موسوی بیان کرد: اگر جهاددانشگاهی مانند سایر ادارات معرفی و تبلیغ شده بود و جامعه علمی و نخبگان کشور آن‌گونه که شایسته و بایسته است، این ظرفیت را شناخته بودند، اقدامات بسیار خوبی با کمک ظرفیت‌های این نهاد انجام می‌شد. همچنین اگر مسئولان اجرایی ضرورتاً به فهم و درک درست و اثرگذاری فعالیت‌های جهاددانشگاهی رسیده بودند، خودشان باید پای کار جهاد می‌آمدند؛ لذا تا اینجا خیلی جای تعجب نیست که در کشورمان مرکز علمی و فرهنگی مانند جهاددانشگاهی کمتر شناخته شده است نه اینکه شناخته نشده است، یعنی اگر در شورای برنامه‌ریزی استان از نیازهای جهاد و تأمین اعتبار پروژه‌های آن صحبت کنید، حتماً چین و چروکی در پیشانی می‌اندازند و این جای تأسف دارد.

وی بر ضرورت حمایت از جهاددانشگاهی و فعالیت‌های آن تأکید کرد و گفت: باید در وهله اول همه کمک دهند که این نگاه نسبت به جهاددانشگاهی تغییر کند و امیدواریم در دولت آینده این نگرش و نگاه تغییر یابد که اگر چنین مسئله‌ای رخ دهد و جایگاه اصلی جهاددانشگاهی دیده شود دیگر این نهاد انقلابی نباید برای تأمین مکان یا اعتبار برای راه‌اندازی مرکز ناباروری و مرکز سرطان در مضیقه باشد یا اینکه برای مرمت یک ساختمان آسیب‌دیده از اعتبارات ضروری خود استفاده کند.

کارنامه قابل دفاع جهاددانشگاهی

موسوی به رئیس جهاددانشگاهی فارس پیشنهاد داد تا در این زمینه نشستی با مجموع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی داشته باشد و به معرفی بیشتر این نهاد و فعالیت‌ها و پروژه‌ها در دست انجام آن بپردازد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارنامه جهاددانشگاهی فارس کارنامه بسیار خوب و قابل دفاعی توصیف کرد و گفت: قطعاً این اقدام می‌تواند برای تقویت جایگاه جهاددانشگاهی بسیار مفید باشد.

وی به فعالیت‌های جهاددانشگاهی در لامرد اشاره و آن‌ها را خوب و مناسب دانست و بر ضرورت تقویت این دفتر تأکید و اضافه کرد: این مرکز می‌تواند نمادی از عملکرد بالای جهاددانشگاهی فارس باشد زیرا دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است. اکنون لامرد و مهر به عنوان یک قطب توسعه و پیشرفت در کشور مطرح است. یکی از نقاط قوت آن این است که با دریا فاصله‌ای ندارد و در عین حال در کنار ساحل قرار نگرفته است لذا به لحاظ پدافند غیرعامل مهم‌ترین پس‌کرانه‌ای است که می‌توان از آن استفاده کرد.

اهمیت توجه به ظرفیت‌های لامرد و مهر

موسوی ظرفیت مهم دیگر این دو شهرستان را مردم و ظرفیت علمی و نخبگی آنان ارزیابی و اضافه کرد: معمولاً ایراد ما این است که همیشه به سرمایه‌های مادی خوب می‌پردازیم اما از نرم‌افزار اصلی که مردم هستند، غافل می‌شویم.

وی اقدامات مردم لامرد و مهر را پیش از انقلاب و حتی دوران رئیسعلی دلواری و مبارزه با استعمار انگلیس و همچنین دوران دفاع مقدس یادآور شد و گفت: در عرصه اقتصادی نیز بسیار جلو هستند.

موسوی با اشاره به قرارداشتن بزرگترین حوزه گازی کشور در محدوده شهرستان‌های لامرد و مهر و در منطقه عملیاتی پالایشگاه پارسیان، گفت: امروز پارس جنوبی به هر سطح از پیشرفت که باید رسیده است و باید تمرکز بر حوزه خشکی داشته باشد.

نماینده مردم لامرد و مهر با اشاره به تمایل موجود برای شناسایی ظرفیت‌های قابل استفاده جهاددانشگاهی در مسیر توسعه بیشتر و بهتر حوزه انتخابیه خود، گفت: برای توسعه میادین تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده چون تمرکز بر میادین عسلویه و دریا بوده است و اکنون میادین جدیدی در حال تعریف هستند میادین ارم و عسلویه و غیره. در اینجا حجم سرمایه‌گذاری و به‌کارگیری نیرو بالاست که نیاز به آموزش و افزایش مهارت‌هاست و در این زمینه می‌توان از ظرفیت جهاددانشگاهی استفاده کرد.

پالایشگاه پارسیان پتانسیلی مهم برای توسعه

وی با بیان اینکه یک ماه قبل در کنار پالایشگاه پارسیان شهرستان مهر، کلنگ‌زنی دو مرکز فشارافزایی و تفکیک شروع شد، گفت: این سه روی هم حدود ۳۰۰ میلیون یورو اعتبار نیاز دارند و ستاد اجرایی هم اکنون کار خود را شروع کرده است که سه سال به طول می‌انجامد و حدود ۳ هزار نیرو را به کار خواهد گرفت که در اینجا باز هم بحث آموزش و استفاده از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی مهم است.

موسوی ظرفیت دیگر این شهرستان‌ها را پالایشگاه پارسیان عنوان کرد که حدود ۱۷ و ۲ دهم درصد گاز کشور را تأمین می‌کند و ادامه داد: این پالایشگاه به مرحله بهره‌برداری رسیده است گرچه هنوز قریب ۴ ماه دیگر برای تکمیل شدن کار دارد.

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به منطقه ویژه اقتصادی و تجاری لامرد نیز گفت: در این منطقه بزرگ‌ترین کارخانه آلومینیوم کشور مستقر است و همچنین صنایع دیگری قرار است در آنجا ورود کند.

تابناک و ظرفیت‌های جدید اسکان

وی همچنین ایجاد شهر جدید تابناک با ظرفیت اسکان ۵۴ هزار نفر را در این منطقه را یادآور شد و افزود: لامرد ۳۵ هزار نفر جمعیت شهری دارد و ۵۴ هزار نفر در این شهر جدید اسکان خواهند یافت که می‌تواند جمعیت نیروهای فنی برای مناطق آنجا باشد.

موسوی از احداث آزادراه از لامرد به دریا خبر داد و گفت: اکنون این پروژه در شرف عقد قرارداد با اعتبار ۴ هزار میلیارد تومان است که از یک طرف به سمت خنج از محل تأمین اعتبار بانک‌ها تأمین اعتبار خواهیم کرد تا سریع‌تر ساخته شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همچنین به بحث انتقال آب از دریا به فارس اشاره کرد و آن را بزرگ‌ترین اتفاق تاریخی در این استان برشمرد و گفت: تلاش می‌شود تا ۶۰ میلیون متر مکعب از طریق لامرد به مناطق مختلف استان رساند.

احداث نیروگاه ۳۱۳ مگاواتی در لامرد

وی از احداث نیروگاه ۳۱۳ مگاواتی برای تأمین برق صنعت آلومینیوم لامرد خبر داد و گفت: مجموعه این اقدامات در همان دور نهم مجلس رخ داد که تجربه موفقی بوده است.

موسوی به بحث اشتغال اشاره کرد و گفت: در این زمینه سراغ نهادهای مختلف رفته‌ایم و در همه جا هم پاسخ مثبت دریافت کردیم در رابطه با بحث اشتغال و طرح سحاب و غیره که عمدتاً در راستای پروژه‌ها به خصوص مشاغل خانگی باتوجه ویژه به بانوان خانه‌دار نیز می‌توان اقدامات خوبی در این منطقه انجام داد.

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز رضایت از فعالیت‌های جهاد لامرد گفت: در این منطقه کارگروه اشتغال راه‌اندازی کردیم که کافی نیست و نیاز است که کارگروه انرژی راه‌اندازی شود و در این زمینه هم خوب است با محوریت جهاددانشگاهی راهکارهای مختلف ایجاد اشتغال را در این منطقه دنبال کنیم. یکی از بزرگترین ایرادات این است که نیروهای جویای کار آموزش‌های لازم را فرا نگرفته‌اند در صورتی که صنعت نیاز به نیروی ماهر و آموزش دیده دارد و در این زمینه هم می‌توان از ظرفیت جهاددانشگاهی برای آموزش نیروها استفاده کرد.

موسوی با بیان اینکه امروز دولتمردان پذیرفته‌اند که لامرد یکی از بزنگاه‌های توسعه کشور است، گفت: اکنون می‌توان با شتاب بیشتر و با محوریت علمی جهاددانشگاهی اقدامات خوبی در این منطقه انجام داد.

انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

خرید دی ان اس گیمینگ

لیست تجهیزات آتش نشانی

طراحی لوگو حرفه ای

خرید و فروش شرکت پیمانکاری

دیزل ژنراتور

مهاجرت به کانادا

ولت متر عقربه ای

دانلود زيرنويس فارسي سريال

رپورتاژ آگهی یا ریپورتاژ آگهی

خرید حساب پراپ

خرید ممبر واقعی تلگرام

سازمان امور مالیاتی

معرفی برنامه صندوقچه وام خانگی

خرید رپورتاژ آگهی

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح  

سایت محدوده

سایت کليک نيوز

سایت تالک نيوز

سایت پويشگر

سایت تارگت نيوز

سایت نيوز آيس

سایت نمانيان

سایت اسکن خبر

سایت جريان خبر

سایت چشم انداز نيوز

سایت به علاوه نيوز

سایت روشن نيوز

سایت ديناز نيوز

سایت ويک نيوز

سایت دون نيوز

سایت اسکاي وان

سایت استاندارد نيوز